בעיות קשב וריכוז? הריטלין הוא לא בהכרח הטיפול הנכון | צילום: Oleg Elkov, שאטרסטוק

בשבוע שעבר הבאנו כתבה שמספרת על מספר עובדות לגבי ריטלין. התגובות היו מגוונות, סוערות, מלאות סיפורים לכל הכיוונים. בעד ונגד ריטלין. לצערי, נשמטה ההערה כי מדובר בסדרת כתבות שעוברות תחת בדיקה של אנשי מקצוע המשלבים תחום רפואה משלימה עם זו הקונבנציונאלית, וכי היא נפתחת במספר עובדות יבשות. במסגרת סדרת המאמרים שנביא בשבועות הקרובים, נסקור את התופעה מכל הכיוונים, כולל מתי כן צריכים לקחת ריטלין ומהם התחליפים וכו’. והלוואי שלא תצא תקלה תחת ידינו

הרגלי תזונה בבית הם חשובים מאוד. למעשה, הם אולי החשובים ביותר. כאשר מדברים על בעיות קשב ריכוז והיפראקטיביות, מדברים על פיקים של אנרגיה. ישנם גם פיקים למעלה, וגם פיקים למטה. האנרגיה אינה יציבה. פעם היא למעלה ופעם היא למטה. השבוע ניתן תשומת לב לפיקים הללו ונראה מה אפשר לעשות להחזיר לשיטתיות, ומשם (?) אלו חומרים הוכחו מחקרית כגורמים לאותם פיקים למעלה – שזה עודף תנועתיות, ופיקים למטה – שזוהי חולמניות וירידה תפקודית.

חשוב לזכור, לא רק ילדים סובלים מבעיה של קשב וריכוז. אולי מבוגרים סובלים יותר – אבל יודעים להסתיר.

הדימוי הכי יעיל במקרה שמדברים על תזונה, הוא דימוי לא מעולם התזונה אלא מעולם הרכב. יצאתם פעם עם רכב בלי דלק? למה זה כל כך ברור שלא?

אמר הרמב”ם: בבוקר תאכל כמו מלך, בצהריים תאכל כמו נסיך, בערב תאכל כמו אביון.

בחברה המערבית שכחנו לצאת בבוקר עם דלק ליום, ואנחנו מנסים לפצות עם סוכר במקום ארוחה מזינה – שזו ארוחה שיש לה כללים כי זו, כאמור, האנרגיה לכל היום.

מה עושים רוב ההורים בבוקר? מתחילים או עם כלום, או עם סוכר, שזה עושה לנו היפראקטיביות. אנחנו נותנים לילדים וגם לנו, לאכול הרבה מאוד חומרים שאפילו אין לנו מושג שקיימים באותו מזון, שגורמים לבעיות קשות וביניהן גם קשב וריכוז.

שאלתם בתגובות, ובצדק, אבל מה כן עושים? אז שלב ראשון זה להיות במודעות על תזונה שהיא הדלק של הגוף ויכולה להוות גם הרס של הגוף.

בוקר

אחד הכללים הראשונים זה להעיר ילד בזמן, ולשבת יחד איתו לאכול ארוחת בוקר. כי מאחורי ילד עם בעיות קשב, יש הרבה פעמים הורה עם בעיות קשב. על הארוחה להיות מזינה. כל החטיפים ודגנים למיניהם שנותנים לילדים בבוקר זה כימיקלים. תכינו סלט פירות, תוסיפו שיבולת שוער מלמעלה. הנוזלים של הפירות יספגו בשיבולת השועל, והילד בריא ורגוע יותר. הוא קיבל סוכרים בריאים מהפירות, אנרגיה להתחיל את היום, ושיבולת שועל שהיא דגנים שיעזרו לגוף לזמן ארוך יותר. למעשה הילד קיבל קו אנרגיה שתמשיך ללוות אותו גם יותר מאוחר.

כמובן לדאוג שגם בזמן הלימודים האוכל יהיה בריא. להרגיל ילדים מגיל קטן לאכול לחם שיפון, או לחם מקמח שעשוי מכוסמת ירוקה, אורז, או שיבולת שועל. הידעתם כי כוסמת ירוקה בונה תאי מוח? אימהות רבות בצפון תל אביב טוחנות היטב את הכוסמת הירוקה (דגש על ירוקה, לא החומה שקונים במדף בסופר) ומכינות לתינוקות פנקייק מקמח כוסמת ירוקה. החומרים במאכלים הבריאים הללו הם אנטי דיכאוניים ומצמיחים תאי מוח. ואז גם במערכת, אם זה מקום שנותנים לאכול או בארוחת עשר.

חינוך לתזונה צריך לכלול מאכלים כמו אבוקדו – שיש בו חומצות שומן שבונות מוח. טחינה ביתית, ממרחי שקדים וכו’.

צהריים

הכלל הראשון והבסיסי הוא לדעת מה הילד אוכל. הורים רבים כלל אינם יודעים מה הילד אכל, אם זה בצהרון וכו’. זו אחת הבעיות הקשות. ילד צריך לאכול אוכל ביתי מזין ועל ההורים להוסיף לו פירות אמיתיים (לא יבשים!) אגוזי מלך, אם הוא מעל גיל 5 כמובן. שקדים מולבנים, זרעי צ’יה, זרעי פשתן. לא סתם אגוזי מלך נקראים כמו מוח. הצורה שלהם ממש מזכירה את המוח ואכן יש בהם חומרים בריאים שמסייעים מאוד לבריאות הגוף. אפשר להכין לילדים חטיפי ירקות. מי אמר שאי אפשר לחתוך מקלות של מלפפון, גזר, קולורבי ועוד, ולתת לילדים חטיפים כאלו? למה הכל צריך להיות תעשייתי? מיד בהמשך תבינו כמה חשוב לבדוק מה כתוב על רכיבי המוצרים שאתם קונים.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית לאישה' במייל. להרשמה:

ערב

ארוחת ערב צריכה להיות באזור השעה 7 בערב וחייבת להיות ארוחה קלה. מדוע? כשאוכל נכנס לקיבה בערב יש לו קושי עיכולי גדול והוא הופך לשומן. לכן סלט, פרוסה, שוב כאמור, כוסמת ירוקה, ועכשיו בחורף אפשר לאכול גם מרק ירקות (מומלץ לא בשרי). תוסיפו גריסי פנינה – והרי זה משובח.

חובה לדעת

מחקרים רבים נערכים במטרה להבין את הקשר בין תזונה לבעיות רבות, ביניהן כמובן קשב וריכוז. אתם צריכים ללמוד לקרוא מרכיבים על המוצרים שאתם קונים, ולבדוק האם כתוב שיש חומרי טעם וריח כי הם הראשונים שבעייתיים ביותר למוח. בנוסף, להימנע מדברים שכתוב עליהם את האות  E. באתר משרד הבריאות מופיעים ההסברים המפורטים לאות E והם מוגדרים לפי פירוט: בטוח, חשוד, מסרטן, גורם לבעיות קשב וריכוז וכו’. באתר זה מופיע תחת קטגוריות: מספר  E, שם, קטגוריה, תופעות לוואי.

להלן דוגמה, כאשר השימושים, התכונות והאזהרות לקוחים ממאגרי מידע של FDA האמריקאי: E102Tartrazine , צבע – צהוב וכתום, אסור בחלקים מסוימים של העולם המערבי. עלול ליצור היפראקטיביות בילדים אסור לשימוש בקרב חולי אסטמה, אסור לשימוש לאנשים הרגישים לאספירין .

עוד מספרי E שעליהם מופיע במפורש אזהרה מפני בעיות קשב וריכוז:  E104E110,  E122E123 וכו’ וכו’. בין מספרי ה-  E לפי משרד הבריאות, יש קטגוריות. על חלקם כתוב: מעורר אקזמה, מעלה כולסטרול, מסרטן, וכפי שכבר פירטתי, עלול ליצור היפראקטיביות בילדים.

אז נכון, יש הרבה ילדים מאובחנים, וכאשר מקבלים מרשם מרופא – חובה לתת לילד ריטלין (כמובן גם לשלב שיטות טיפול נוספות, אך עוד נגיע לכך). אנחנו לא באים להחליף רופא חלילה, אלא לעורר מודעות. כי הנה, תזונה, שזה המזון – הדלק שמזין את גופנו, ומבלי לחשוב מכניסים אליו כל כך הרבה דברים, שבמו ידינו עשויים לחזק, או ליצור, בעיות קשב וריכוז אצלנו ואצל ילדים. אם אמא תדע שבכל פיתה יש 5 כפיות סוכר! היא לא תמהר לתת לילד שלה פיתה, אלא מקמח שיפון. גם החטיפים שנראים לנו מלוחים, מלאי סוכר אלא שמכסים את זה במלח.

מחקרים בארצות הברית בודקים ואף הוכיחו תופעות התמכרות, ואפילו כשבדקו מהמרים, גילו שהם מכורים לסוכר, גם אלכוהוליסטים מכורים לסוכר שבמשקה.

אם אנחנו רוצים לעזור לילדים שלנו, לנו, בפרט מי שסובל מבעיות קשב וריכוז, כדאי להיות מודעים גם לבסיס הזה, ולהתחיל לפחות היכן שאפשר – לעשות שינוי מבורך.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית לאישה' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

כל הגדולים במחרוזת אחת: סקולען!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל