ניגון ויז'ניץ של מוטי שטיינמץ. עטיפת הסינגל | צילום: יח"צ

מה חדש במוזיקה // טורו השבועי של משה פלד ב’בחזית המוזיקה’

לאחר שעזבתי בגעגוע את המקלט הטחוב השוכן בעירי פתח תקווה עיר הקודש, בין הפסקת אש אחת לשניה, ובלא לספק עבורו הבטחה ברורה וכנה שלא לשוב אליו בתקופה הקרובה, מצאתי לעצמי מעט זמן לשבת ולכתוב על המוזיקה החדשה אשר הפציעה בשבוע מבולבל זה. כצפוי, עקב המצב המתוח מיעטו האמנים והזמרים השונים להשיק מוזיקה חדשה, ועדיין הצלחתי לדלות מעט פנינים עבורכם.

1. לא אוכל להתעלם מיום השנה לפטירתו של ר’ שלמה קרליבך שחל השבוע. לא, אינני חסידו או פרקליטו, או אחד ממבצעי הקאברים שלו, ואני יודע שבזמן חיותו היה הוא דמות השנויה במחלוקת, ועדיין, המבט שלי אומר, שניגוניו אשר זכו להיות מושרים בשולחנות של יהודים טהורים מזה עשרות בשנים, בודאי הגיעו ממקומות טהורים ואמיתיים, וככל הנראה ראויים הם לזה.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית המוזיקה' במייל. להרשמה:

2. יש משהו נוגה בקולו של יצחק פוקס, כן, ההוא שהלחין את ‘הנה ימים באים’ ואת ‘מנוחה ושמחה’ של מרדכי בן דוד, ‘הללו קל בקדשו’ של ליפא שמעלצר, ‘עננו’ של יידל, ועוד. משהו אמיתי וכנה בקולו, שגורם לך להאמין לשירה שלו. יתכן שהכנות הזו גורמת לו להדחק ממרכז המיינסטרים הבימתי, אותה במה שאוהבת להציג הרבה רעש וצלצולים ופחות כנות מוזיקלית, אבל זה מה שמייחד אותו. גם בשירו החדש על רחל אמנו, ששמו, כמה מפתיע – ‘רחל אמנו’ – ניכרים דברי אמת’ בשירתו המחוספסת, המזמרת את הלחן הפשוט אך הנוגע ללב. ואוסיף ואומר שקריאתן של השורות האחרונות גורמת לי לדז’וו. קרליבך? אולי.

3. ובכן, האזנתי לשירו החדש של מוטי שטיינמץ ‘ניגון השמחה’. אין כמו ניגונים חסידיים עתיקים ומעלי ניחוח נקי וזך, ובמיוחד כשהם מושרים ברגישות ובשירה אינטלגנטית ועם זאת טהורה כשל מוטי. ההפקה והעיבוד פשוטים, קלילים ואינם רחבים מבחינה הפקתית כשאר שיריו של מוטי, אך משרתים ככל הנראה את הניגון וזה מצוין. על ההפקה אחראי רובי בנט, כשאת העיבוד יצרו אלי קליין ואיצי ברי המוכשרים.

4. ובסימן המוזיקה האלטרנטיבית, אציג את שירו החדש של עמרי כהן ‘הנה הוא פה’ (חשבתי שנכון יותר לומר – ‘הנה הוא כאן’, אך לאחר בדיקה נראה שטעיתי, ואין הבדלי משמעויות, אלא הבדלי תקופות אשר השפיעו על השפה העברית). עמרי כתב והלחין, ורפי קריספין הפיק ועיבד. שיר נעים, כתוב יפה, ומעובד היטב.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית המוזיקה' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

רולי דיקמן בקליפ געגועים על הדור שאינו – “ימים יפים”

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל