הנגיף הסיני משפיע על העסקים | צילום: FOTOGRIN, שאטרסטוק

עסקים ואנשים // טורו השבועי של היועץ העסקי מיכה שולם ב’בחזית הכלכלית’

אפתח את המדור היום במשהו שאולי יגרום לכם לחשוב שאתם קוראים את מדור הבריאות של “בחזית” ולא את מדור כלכלה. נגיף הקורונה שהפציע ממחוז עלום שם בסין.

מובן שאת הנושא הבריאותי אשאיר לעורכת הכישרונית של מדור הבריאות, אבל אני רוצה להאיר ולהעיר כמה נושאים כלכליים שנוגעים לכל אחד ואחת מאיתנו.

בעוד המומחים עסוקים בלהרגיע שכנראה שום דבר לא יקרה, אני הולך להגיד את זה כאן בקול רם וברור. ותרשמו את זה לפניכם: “במידה ולא תיעצר ההתפשטות של הווירוס בחודש / חודשיים הקרובים תהיה השפעה מיידית על מחירים ומלאי מוצרים זמינים בעסקים הקטנים והבינוניים שרוב המוצרים שלהם מיוצרים בסין (כולל הזמנות מאליאקספרס) ובעוד שלושה ארבעה חודשים נתחיל לראות פיטורי עובדים עקב צימצומים וקריסות של עסקים קטנים ובינוניים שלא ישכילו להתארגן מהיום.

אפרופו עלי אקספרס, אם אתם מזמינים מהאתר, המלצתי היא להמתין כמה שבועות עד להתבהרות התמונה, אלא אם כן יש לכם המון המון סבלנות.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

שימו לב שההודעות על כך ש”הווירוס לא עובר במוצרים אלא רק בין בעלי חיים ובני אדם” ולכן “אין חשש לרכוש מוצרים מסין” ייתכן ואכן נכון. אבל אתם לא לוקחים בחשבון שמליוני עובדים במפעלים בסין מושבתים ונמצאים במעצר ללא יכולת לצאת לעבודה עקב הנגיף, ונכון לרגע זה אין צפי לשחרור העובדים חזרה לייצור רציף. כל יום שעובר גורם למחסור של מאות אלפי מוצרים. ואם הייצור יושבת לחודש מדובר על מליוני מוצרים שפשוט לא יהיו.

עסק קטן שרוב המחזור שלו מבוסס על מוצרים המיוצרים בסין, יוכל למצוא את עצמו בעוד כמה חודשים ללא יכולת למכור כלום (מקרה קיצוני, אני מודה) ובוודאות יהיו תנודות לא קטנות במחירים בגלל חוסרים.

אני יודע בוודאות על 2 חברות ענק, אחת מתחום אביזרי הסלולר ואחת מתחום הצעצועים ששלחו הודעות בהולות לקמעונאים בישראל ביומיים האחרונים על כך שהשקות מתוכננות נדחו למועד בלתי ידוע. חברות טקסטיל (כולל ה”תלבושות” של בית יעקב ועוד) המייצרות בסין ומתעתדות לקבל את המשלוח הקרוב לפסח, כבר יודעות שיש סיכוי סביר שזה לא יקרה בזמן או לא יקרה בכלל.

תעשו לעצמכם טובה, תעברו על המוצרים שאתם מוכרים בעסק, ותבדקו האם יש לכם חלופות ואלטרנטיבות. ויפה שעה אחת קודם, ושיהיה לכם ולכולנו בריאות איתנה, ורווח גדול.

לסיום, אני רוצה לספר על מפגש אקראי בלובי של מרכז “אחים” בבני ברק: לפני מספר ימים ניגש אלי אדם וסיפר לי כי הוא קורא אדוק של המדור. הוא החמיא לי על כך שהמדור נותן לו השראה וכי הוא לומד ממנו כל פעם משהו אחר שעוזר לו בעסק (הוא מתווך דירות להשקעה).

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל