אדם מתחיל למות ברגע שהוא נולד

אז מתי כדאי ואם בכלל כדאי לכתוב צוואה. ובכלל, מה זה צו ירושה, מה זה צו קיום צוואה ומתי צריכים את שני הצווים ביחד. נכון, אתם תחיו לנצח, לכם זה לא יקרה. אבל אף אחד עוד לא מת מקריאת מאמר קצר ומעניין

עוד לא נמצא מי שחי איתנו לנצח. תוחלת החיים אמנם עלתה משמעותית בעשורים האחרונים, אבל סופו של כל אדם לחזור אל העפר ממנו לוקח. השאיפה היא לעשות זאת כמובן בשיבה טובה. ובכל זאת, היות ומדובר באירוע בלתי נמנע בחייו של האדם, ביקשנו מעורך הדין יעקב מלמן לעשות לנו סדר בדיני ירושות, צוואות ושאר ניירות של אחרי המוות.

מה עושים עם עיזבון המנוח?

בשורות הבאות נבהיר בקצרה באיזו סיטואציה תוגש בקשה למתן צו ירושה, באיזו תוגש בקשה למתן צו קיום צוואה ומה היא הסיטואציה השלישית בה יש להגיש בקשה למתן שני הצווים גם יחד. שנתחיל?

סעיף 1 לחוק הירושה קובע: “במות אדם עובר עזבונו ליורשיו”. אומנם מיד עם פטירת האדם עזבונו “נופל” באופן מידי ליורשיו, אולם עלינו לברר תחילה מי הם יורשיו…

בכדי שנדע בבירור מי יורשיו, יש לבדוק תחילה האם הנפטר הותיר אחריו צוואה. באין צוואה יוגדרו היורשים כ”יורשים על פי דין”. אם כך, כאשר ברור שהמנוח לא הותיר צוואה, יש להגיש בקשה למתן צו ירושה. משמעות הצו היא הצהרה בדבר יורשיו החוקיים של המנוח וחלקו של כל אחד בעיזבון.

יודגש, כי בין יורשים על פי דין לפי “חוק הירושה, התשכ”ה -1965”, לבין יורשים על פי ההלכה קיימים פערים משמעותיים. הגישור על פני הפערים הללו יכול להתבצע באמצעות צוואה מחיים שתהיה תקפה הן על פי ההלכה והן על פי החוק.

צו ירושה

רגע, רגע, אז כדאי לכתוב צוואה?

כן. משום שבמקרה בו הותיר המנוח צוואה יוגדרו המוטבים בצוואה בהגדרה “זוכים על פי צוואה”. במקרה זה יש להגיש בקשה למתן צו קיום צוואה. משמעות הצו היא הצהרה שהזוכים בעיזבון הם אלה המנויים בצוואה והעיזבון יחולק בהתאם להוראותיה.

חשוב לדעת שכותב הצוואה יכול לשנותה בכל עת שירצה. לעיתים כוונת המצווה לנשל או להדיר את יורשיו על פי דין או את חלקם. כדי להגיע לנישול המוריש אינו צריך לכתוב במפורש שמי מיורשיו על פי דין לא יירש אותו. די בכך שהוא מתעלם בצוואתו מאחד או מכמה מיורשיו על פי דין, ומצווה את אותו החלק לאחרים. זו ההגדרה של נישול.

מאידך, הדרה פירושה שכותב הצוואה כותב במפורש שלפלוני שהוא יורשו על פי דין, לא יהיה חלק בעיזבונו. למעשה, בהדרת יורש מטיל המוריש איסור מוחלט על היורש ליהנות מחלק כלשהו בעיזבונו. אשר על כן אם המוריש רוצה להדיר את אחד מיורשיו (לדוגמה: בן או בת שבמשך שנים נתקו מגע מהוריהם) עליו לכתוב באופן מפורש כי פלוני לא ירש אותו.

בכדי שרצונו האמתי של המצווה (המנוח) יבוא לידי ביטוי בצוואתו ורצונו האחרון ימומש, הרי שבמקרה בו הותיר המנוח צוואה אך ישנם נכסים שאינם מפורטים בה, ייתכן שיהיה צורך להגיש בקשה למתן צו קיום צוואה ובנוסף בקשה למתן צו ירושה לגבי הנכסים שלא פורטו בצוואה.

ומי יעזור לי לכתוב צוואה?

בעיקרון רצוי וכדאי לפנות לעו”ד הבקיא בתחום לשם עריכת צוואה. ובכלל כדאי לזכור שאף אחד עדיין לא מת מכתיבת צוואה. תכל’ס, אומרים שכתיבת צוואה היא סגולה לחיים ארוכים. אני בכל מקרה מאחל לכולם חיים ארוכים ובריאים…


הבהרה: אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ משפטי והוא מהווה מידע לגולש בלבד. כל שימוש במידע האמור הוא על אחריות המשתמש.

לייעוץ ראשוני בתחום המשפחה השאירו את פרטיכם כאן

Facebook
Google+
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

הרשמו לניוזלטר

סגירת תפריט