קוביות סוכר | צילום: qoppi, שאטרסטוק

בשבועות האחרונים אנו עוסקים בכתבות שנוגעות לבעיות קשב וריכוז, להתמכרויות, לחוסר שקט גם אצל מבוגרים, ופנינו אל חגית שחף, שעובדת כבר 36 שנה בתחום הרפואה הסינית, משלבת צמחי מרפא, דיקור סיני מסורתי, תזונה טיפולית וייעוץ תזונתי, וכן רוקחת תוספי תזונה במפעל מודרני ומאושר, שמשנים לאנשים חיים, כך על פי עדויות אישיות שלהם.

חגית מעניקה הסברים רבים לתופעת הקשב והריכוז, ומאפשרת העלאת מודעות לכל הנושא ואף דרכי מניעה, כשהכל מתחיל בחינוך לבריאות. אחת השאלות שחזרה על עצמה, היתה: אבל איך באמת נגמלים מסוכר? וגם את השאלה הזו הפנינו אל חגית, שאגב, כל הפעילות שלה היא מאחורי גיבוי מקצועי של לימודים נרחבים במקומות שונים כמו בית הספר לרוקחות האוניברסיטה העברית בירושלים בהתמחות ברפואה סינית, תוספי התזונה הכשרים למהדרין, שלה מיוצרים באישור משרד הבריאות, וכן עוברות את התקנים המחמירים ביותר, אמריקאים ואירופאים.

לפני הכל צריכה לבוא החלטה, מסבירה חגית. אין דבר שיקרה ללא החלטה, וההחלטה היא לא מהרגע להרגע. החלטה היא חלק ממגמה ותהליך.

הרי כאשר ילד נולד, הוא אינו רגיל לקבל סוכר. ההורים הם אלו ששמים לילד סוכר, למשל בדיסה, אולי כי הכינו אותה בדרך לא נכונה, או הכינו דיסה לא נכונה. ההחלטה צריכה להיות לפני הכל של ההורים, ומכאן להתחיל תהליכים בהדרגה.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית לאישה' במייל. להרשמה:

מכניסים לתפריט יותר מזון מרכזי מהטבע: פירות וירקות

הורים רגילים לתת לילדים דברים שהם לא טעימים. לא להם, ובטוח לא לילדיהם. אז כדאי לקחת לתשומת לב את הטעם האמיתי של המזונות. זה מתחיל במקום מאוד פשוט: האוכל המרכזי שבני אדם צריכים לאכול הוא ירקות ופירות. גם כאן יש משחק די מורכב. כי מה רובנו מחפשים? את המקום הזול ביותר. חשוב לזכור כי ככל שהמזון מהצומח, פירות וירקות, יהיו זולים יותר, או שהם הגיעו מקירור, או שגדלו במקום ששמים בהם הרבה מאוד משפרי צמיחה, מעודדי צמיחה וריסוסים. שם המשחק צריך להיות איכות, ולא מחיר.

כשחגית מסתכלת על איכות, היא מתכוונת לכך שפרי הוא ממתק של הטבע, וגם לו יש כללים. פרי גדל על עץ למעלה, הוא מעלה אנרגיה כלפי מעלה, זאת אומרת שאוכלים אותו כמה שיותר מוקדם ביום כדי לקבל אנרגיה ולא אוכלים פרי בלילה.

אם נחזור לאותם הורים שמכינים לילד דיסה, בהשקעה של כמה רגעים, אפשר להכין דיסה איכותית, ולא סתם אינסטנט, ונניח להוסיף פרי במקום סוכר. במקרה כזה מלמדים את החיך של הילד, מה זה טעם אמיתי של מתוק מהטבע.

אל תפסיקו לאכול סוכר ביום אחד!

אחרי שהבהרנו את נושא ההחלטה, הרצון, חייבים להבין כי אי אפשר להפסיק לאכול סוכר ביום אחד, מה שכן אפשר, הוא לרדת בהדרגה.

עליכם להחליט בנושא שתי החלטות בסיסיות, מסבירה חגית:

  1. שאכן מוכנים להתחיל תהליך.
  2. שכאשר שקונים משהו מוכן – קוראים את התווית.

כאשר מתחילים לקרוא תוויות ורואים מה יש במזון מוכן, מפסיקים לקנות אותו. צריכים לזכור תמיד שהסדר לפי חוק הוא ראשון ראשון ואחרון אחרון. מה שכתוב לנו ראשון ברכיבים, יש ממנו הכי הרבה במוצר.

צריכים לקרוא מה יש במוצר. לשים לב האם הכמויות מתייחסות למאה גרם, או מהי מנת הגשה? יכול להיות שבהתחלה קשה לנו להתחיל לעשות זאת בסופר, תוך כדי קניה, אז כשמגיעים הביתה עם מצרכי המזון, תשקיעו כמה דקות ותבדקו מה יש במה שקניתם. את כל הרכיבים נהוג לכתוב באותיות קטנות. הזהירות צריכה להיות מסוכר, מחומרי טעם וצבע ללא מספרים, ומחומרים שנמצאים בטבלת E.

יצרנים רבים מסווים את נושא הסוכר בכל מני מילים דומות, שנותנות תחושה “כאילו”. לדוגמה סירופ, גלוקוז, וכד’, שמנסות להסוות מה יש באמת במוצר.

מכינים אוכל מחומרי גלם בסיסיים ולא מתועשים – וראו כי טוב

אוכל אמיתי הוא אוכל שהוכן בבית מחומרי גלם בסיסיים ולא מתועשים, מסבירה חגית. אחד המזונות המקובלים ביותר ברפואה הסינית למזון תינוקות, זו דייסת אורז. הדיסה נקראת קונג’י – והיא למעשה מזון שניתן גם לאנשים שמחלימים אחרי מחלות, לילדים ואפילו לנשים אחרי לידה ובפרט כשחסר להן חלב. אימהות שיקבלו את האורז הזה כארוחת בוקר, יהיה להן יותר חלב.

הקונג’י היא מזון נהדר לחורף, כי קמים בבוקר ויש ריח ביתי מדהים, והיא עושה נפלאות. הרי ילד שמגיע בבוקר ללימודים בלי פיצוץ של סוכר מכל מני דברים מתועשים, ולאחר שקיבל כזו דיסה איכותית, כל היום שלו נראה אחרת והרבה יותר רגוע. גם אמא שיושבת בבוקר ואוכלת כזו מנה – כל היום שלה נראה אחרת.

עוד דרכים שיסייעו לכם להיגמל מסוכר: שימוש בשמנים ארומתיים. יש שניים כאלו שמורידים התמכרויות. שמן לבנדר מתאים להתמכרויות יותר מינוריות, וכאשר מדברים על התמכרויות קשות אז משתמשים בשמן פלפל שחור – אותו צריכים לקבל עם מרשם של בעל מקצוע.

השתמשו בבית בדיפיוזר, שימו בו שמן לבנדר, והדבר יהיה מדהים לבני הבית.

מסמנים מטרה: אתם בתהליך גמילה – תנו לעצמכם חיזוק חיובי

צריכים לזכור כי התמכרות היא סוג של טקס של המוח. הוא מחפש עליה של חומר במוח שנותן תחושת סיפוק. אלו דברים שמגיעים מעישון, אלכוהול, סוכר, קפה.

טקסים הם סוג של הרגלים חיוביים שאנחנו מאמצים לנו במודע. רבים מאיתנו נוהגים זאת עם הילדים: ילד קיבל ציון טוב בבית ספר? נותנים לו מדבקה. אז תנו לעצמכם מדבקות. תחמיאו לעצמכם כשאתם מצליחים בגמילה. אל תתביישו לתת לעצמכם חיזוק חיובי, זה בינכם לבין עצמכם – לדוגמה: מפסיקים להכין קינוח, משום שקינוח בסוף הארוחה הוא עונש לבני הבית לפי כל מדדי הבריאות. לא הכנתם קינוח? קבלו חיזוק החיובי. מהו? ישבנו עוד חמש דקות עם בני המשפחה ושוחחנו, כי לא היינו צריכים לקום להגיש קינוח ונשאר לנו הזמן.

הדברים הם פשוטים: כאמור, לא לבוא בבום עם החלטה שמהיום לא מכניסים סוכר הביתה, אלא מסמנים מטרה והולכים לקראתה. יש אנשים שקל להם יותר לסמן מטרה ויש כאלו שקשה להם. אלו שקשה להם, צריכים עזרה של מטפל מקצועי כדי ללכת בדרך יחד עד לסוף הטוב.

לא נסיים לפני שניתן את המתכון לקונג’י והוא פשוט מאוד להכנה:

ראשית להשתמש באורז בסמטי איכותי. הוא יותר יקר, אבל יש לו פי 4 אבות מזון יותר מאורז אחר.

  • בוררים כוס אורז, שוטפים במים, שמים בסיר בלי שום דבר.
  • מוסיפים 9 כוסות מים לכוס אורז אחת.
  • מביאים לרתיחה ומניחים על הפלטה כל הלילה.

בבוקר תקבלו ארוחה נפלאה. אורז שלא מוסיפים לו מלח – הוא מתוק אמיתי. זו דיסה בריאה, איכותית, נהדרת. אפשר להכין אותה לפחות בחמישים צורות שונות. לדוגמה, אפשר לחתוך קוביות תפוח עץ ומעט קינמון לכל זמן הבישול. התפוח מתפרק לגמרי בתבשיל ולא יראו אותו, אבל משאיר טעם מדהים.

הכנת חלב אורז: לוקחים כוס אורז, מוסיפים 9 כוסות מים, מביאים לרתיחה, מבשלים 20 דקות על אש קטנה, מסננים את אורז, והמים הם חלב אורז.

שיהיה לבריאות, ובהצלחה בגמילה!

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית לאישה' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

כל הגדולים במחרוזת אחת: סקולען!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל