נשא של נגיף הקורונה בבידוד | צילום: beton studio, שאטרסטוק

בסוף זה הגיע גם לישראל: במהלך השבוע שעבר טיילה בארץ קבוצת תיירים קוריאנים מדרום קוריאה, שחלקם ככל הנראה היו נגועים בוירוס הקורונה. הקבוצה טיילה בין היתר באזור ים המלח, באר שבע, ירושלים, נתניה, עין גב, תל אביב, קיסריה, הרצליה ועוד.

משרד הבריאות פרסם אמש (מוצ”ש) הודעה דחופה ובה שעות ומיקומי הסיור של אותה הקבוצה בכדי שכל מי שבא במגע עם אותם תיירים יכנס לבידוד ויבדוק האם חלו אצלו התסמינים. בתוך כך, 12 לוחמי מג”ב שהיו בקרבת קבוצת התיירים הקוריאנית בביקורם במערת המכפלה נשלחו הבוקר לבידוד בביתם. זאת, בנוסף לכ- 200 תלמידים, מורים, עובדי רשות הטבע והגנים ונוספים שככל הנראה באו במגע עם הקוריאנים.

באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית אמרו כי “נקווה מאוד שהתיירים נדבקו רק לאחר חזרתם לדרום קוריאה. בכל מקרה הנחת העבודה צריכה להיות שהנגיף כבר מסתובב בישראל”. עוד נאמר כי בשלב זה יש צורך להרחיב את מערך המעבדות הבודקות ולבצע בדיקות נוספות לאיתור הנגיף. באתר משרד הבריאות נכתב אמש כי “ככל הנראה תתבצע סגירת גבולות למי שאינו תושב ישראל בקרוב”, אך לאחר מכן המשפט נמחק.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

במשרד הבריאות מחדדים את ההנחיות וקוראים לכל מי שחזר ממדינות המזרח ביניהם סין, הונג קונג, סינגפור, מקאו, תאילנד, דרום קוריאה ויפן, מי שהיה במגע הדוק עם קבוצת התיירים הקוריאנים (יותר מ-15 דקות במרחק של פחות מ-2 מטר) ומי ששהה באתרים שבהם ביקרו התיירים – בזמן שביקרו שם לפי הרשימה שפורסמה, להיכנס לבידוד. ועוד מדגישים כי יש לפנות למוקד מד”א ולא להגיע למרפאות או בתי חולים במקרה של חשש להידבקות.

בנוסף, לאור הבהלה הגדולה, פתח משרד הבריאות שני מוקדים שיספקו תשובות לכל השאלות על הצורך בבידוד וכל מה שקשור לוירוס הקורונה בישראל. מוקד אחד נפתח כבר אתמול ומספרו *5400. ממד”א נמסר כי “מרגע פתיחת המוקד, התקבלו כבר מאות פניות של אזרחים בנושא הקורונה. כל אדם שעל פי הנחיות משרד הבריאות נדרש להיות בבידוד ביתי, או אדם שהיה במגע עם חולה בקורונה או עם מי שקיים חשש כי הוא חולה בנגיף, וסובל מתסמינים כמו חום, שיעול, או תסמינים נשימתיים אחרים, עליו להתקשר למוקד 101 של מד”א.

בחירות בצל הקורונה

במקרה של התפשטות הנגיף בממדים משמעותיים קיים חשש כי אזרחים יחששו לצאת ולממש את זכות ההצבעה שלהם ביום בחירות שייערכו בעוד כשבוע, דבר שיוביל לירידה בשיעורי ההצבעה ולפגיעה בהליך הדמוקרטי. בין דרכי ההתמודדות האפשריות של ועדת הבחירות המרכזית במקרה שכזה – הקצאת מיגון מפני הידבקות בנגיף לבוחרים ולחברי ועדות הקלפי. עם זאת, מדובר בפתרון חלקי בלבד, שכן הוא אינו מפיג את החשש מפני עצם היציאה למקום ציבורי.

גם אם לא תהיה התפרצות משמעותית של הנגיף, החשש הוא כי גורמים שונים ינסו לנצל למטרותיהם את הבהלה הציבורית מפניו, ולהפיץ הודעות כזב בנוגע להתפשטות הווירוס באזורים מסוימים, במטרה להוריד את שיעורי ההצבעה באותם האזורים, מסיבות פוליטיות. במקרה שכזה, ועדת הבחירות המרכזית ומשרד הבריאות יצטרכו להפריך את השמועות הלא מבוססות, כדי לדאוג שלא יהיו בוחרים שיחששו לממש את זכות ההצבעה שלהם על סמך מידע שקרי שמופץ ברשתות החברתיות.

לגבי האזרחים שישהו בבידוד בבתי החולים ביום הבחירות – בבתי החולים מוצבות קלפיות לטובת המאושפזים, שיכולים להצביע בהן באמצעות מעטפות כפולות. ועדת הבחירות המרכזית תספק, במקרה הצורך, קלפיות נוספות עבור החולים שמאושפזים בבידוד.

העונש: 7 שנות מאסר

בצל המקרים החדשים שנחשפו בישראל, פרסם משרד הבריאות הודעה חריפה ובה הצהרה כי הצו עליה חתם לאחרונה שר הבריאות ליצמן, המחייב את האזרחים העונים לכללי הצו להיות בבידוד, תאכף במלוא החומרה. “מי שיפר את הצו צפוי לעונש של 7 שנות מאסר”, איימו במשרד.

בתוך כך, סירבה אמש רשות האוכלוסין לאשר את כניסתם של נוסעי טיסה שנחתה אמש בנתב”ג ממדינת המוצא דרום קוריאה. מי שלא היה בעל אזרחות ישראלית הוחזר לקוריאה. בדרום קוריאה הגיבו בחריפות להחלטה ואף נקטו בצעדים דיפלומטיים משמעתיים, שכללו בין היתר הצהרה חריפה נגד ההחלטה וזימן האחראית על השגרירות הישראלית במדינה לשיחת נזיפה.

ועד עובדי רשות שדות התעופה כינס את עובדי נתב”ג לישיבת חירום בעקבות התפשטות הווירוס וההשלכות על עולם התעופה. יו״ר ועד העובדים, פנחס עידן, מסר כי ההנהלה והוועד דואגים למיגון העובדים, וכי לא יגויסו עובדים חדשים לקראת עונת הקיץ.

הבוקר כינס ראש הממשלה נתניהו דיון חירום בחמ”ל הלאומי של משרד הבריאות, בהשתתפות כלל גורמי החירום, בתי החולים ונציגי המשרד, במהלכה התקבלו ההחלטות לגבי הצעדים הבאים שיינקטו על מנת למנוע את המשך התפשטות המגיפה בישראל.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

רולי דיקמן בקליפ געגועים על הדור שאינו – “ימים יפים”

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל