ממש לא “טעם החיים”: מחקר חדש של ארגון הבריאות העולמי, שידוע זה מכבר כגוף שמשקיע רבות למלחמה במחלות סכרתיות, מגלה כי משקאות קלים המכילים סוכר, כולל כאלה המכילים ממתיקים מלאכותיים, מעלים את הסיכון למוות מוקדם. כאמור, אזהרת מומחי ארגון הבריאות העולמי אינה מתייחסת רק למשקאות עתירי סוכר, אלא גם לאלה המוגדרים “דיאט” או “זירו” וכוללים ממתיקים מלאכותיים.

לפי הארגון, משקאות קלים ממותקים בסוכר מובילים לסיכון גבוה למוות ממחלות עיכול. משקאות קלים בסך הכל מובילים לסיכון גבוה למוות ממחלת פרקינסון, ומשקאות דיאט הממותקים על ידי ממתיקים מלאכותיים עלולים להביא למוות ממחלות במחזור הדם. את האזהרה החמורה פרסמו מומחי ארגון בראות הציבור העולמי בכתב העת Jama Internal Medicine, לצד המחקר הגדול אי-פעם על משקאות אלו, עליו מבוססת האזהרה.

במסגרת המחקר, ניתחו החוקרים נתונים של יותר מ-450,000 אנשים בגילאי 50+ שלא אובחנו בתחילת המעקב, שארך 16 שנה, סובלים ממצבים בריאותיים כגון סרטן, מחלות לב, וסכרת. במהלך 16 שנות המעקב נרשמו יותר מ-41,600 מקרי מוות בין הנעקבים, שנשאלו במסגרת המחקר מספר שאלות על היבטים באורח חייהם כמו פעילות גופנית, עישון, משקל ותזונה – כולל כמות צריכת המשקאות הממוצעת שלהם.

המחקר גילה כי בעוד מתוך מקרי המוות שנרשמו בקרב המשתתפים במחקר, השיבו 9.3% מהם כי הם שתו פחות מכוס אחת של שתייה קלה בחודש, לעומת 11.5% שהשיבו כי שתו שתי כוסות או יותר. במילים אחרות: כל כוס שתיה קלה מתוקה ביום עשויה להגדיל ב-2.2% את הסיכוי למוות.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

הרשמו לניוזלטר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב3 כתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל"בחזית" לקבלת החדשות החמות ישירות למייל