נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל בבית הלבן | צילום: הבית הלבן

שאלתם עד כמה משפיע הקורונה על התנודות החדשות בשוק ההון? השבוע קיבלנו המחשה חיה: הודעה שפורסמה מטעם משרד הבריאות הפילה את הבורסה בתל אביב – שהפעילה את מנגנון עצירת המסחר • הפד’ מוריד את הריבית לאפס ונוקט בצעדים הדמטיים ביותר מאז 2008

הבהלה מהקורונה, כמו גם (ובעיקר) אי הוודאות לגבי תוקפה של המשבר ומהמועד בו יהיה חיסון נגיש לכל, הפכה בחודשים האחרונים את הבורסות בעולם למין סרט אימה. השבוע נרשמו בבורסות בעולם ירידות חדות שטרם נרשמו מאז המשבר הכלכלי העולמי בשנת 1929. מה שהוביל את הבנק המרכזי של ארה”ב, הפדרל ריזרב, לנקוט בצעדים הדרמטיים ביותר מאז משבר הסאב-פריים ב-2008 – חיתוך הריבית לטווח של 0.25%-0% והשקת תוכנית הקלה בהיקף 700 מיליארד דולר.

בהודעת הפד נכתב כי “הפד מצפה לשמור על טווח היעד הזה עד שיהיה בטוח כי הכלכלה תתגבר על האירועים האחרונים”. בנוסף, נמסר בהודעה של הבנק המרכזי כי הוא מתכוון להשיק מחדש את תוכנית “ההקלות הכמותיות”, שנקט בתקופת המיתון שלאחר המשבר הכלכלי ב-2009 במטרה “להזרים שוב כסף לשווקים ולמשק כולו”.

בפד הוסיפו וציינו כי “הבנק הפדרלי מוכן להשתמש במגוון הכלים המלא שעומד לרשותו כדי לתמוך בזרימת האשראי למשקי בית ועסקים ובכך לקדם את יעדי התעסוקה והיציבות המקסימלית שלה”, נמסר בהודעת הבנק.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

“כדי לתמוך בתפקודם החלק של השווקים של ניירות ערך וניירות ערך מגובי משכנתאות שהם מרכזיים בזרימת האשראי למשקי בית והעסקים, יגדיל הפד את החזקותיו בניירות ערך ב-500 מיליארד דולר לפחות בחודשים הקרובים וכן את החזקותיו בסך ניירות ערך מגובים במשכנתאות בסכום של לפחות 200 מיליארד דולר. הזרמת הכסף לשוק היא אחת המטרות היסודיות של הפדרל ריזרב ובנקים מרכזיים אחרים ברחבי העולם.

את הפאניקה בשווקים המחיש המסחר בצהרי יום שני השבוע, כאשר רגעים ספורים לאחר שפרסם משרד הבריאות הודעה לפיה זינק מספר חולי הקורונה ל-344 צנחו המדדים המובילים בתל אביב ב-8% – מה שהוביל להפעלת מנגנון עצירת המסחר האוטומטי. דקות ספורות לאחר מכן פרסם המשרד הבהרה כי הנתון שגוי וכי מספר החולים עומד על פחות מ-300 (מאז המספר המשיך וזינק). בסוף היום ירד מדד ת”א 35 ב-4%.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל