בראיון מיוחד מספר מנכ”ל ‘בית חם’ הרב אריה מונק על המתח והחרדה המלווים אלפי משפחות בימים אלו, על הנזקים הנפשיים שיישארו שנים אחרי שמגפת הקורונה תיעלם, על דרכי ההתמודדות בקרב מבוגרים ובקרב ילדים ועל האופטימיות שניתן לשאוב בימים אלו

בקרו באתר של בית חם: https://www.bayit-cham.org.il/

# הרב אריה מונק, מנכ”ל ארגון ‘בית חם’, עד כמה החרדה מורגשת בימים אלו?

“הלחץ והחרדה מהתפרצות מגפת הקורונה והעובדה שבריכוזים החרדיים מספר הנדבקים עולה בקצב מדאיג רח”ל, נותן את אותותיו. מספר הפניות למוקד התמיכה של “בית חם” עולה מיום ליום. בשל כך, החלטנו בבית חם להרחיב את מוקד קורונה בארגון ולהוסיף עוד 30 מוקדנים מנוסים ומקצועיים לסיוע ותמיכה; זאת בנוסף ל-50 המוקדנים שאיישו את המוקד המיוחד שהוקם מיד עם התפרצות המגפה. המוקדנים הינם אנשי מקצוע בתחום הטיפול או החינוך, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, מאמנים אישיים ועוד, אשר עוברים הכשרה אינטנסיבית ומקצועית. בנוסף, צורפו אגפים נוספים של בית חם כדי לתמוך ולתת מענה בשעות הלחץ במוקד הקורונה של הארגון”.

# עם אלו שאלות אתה מתמודד?

“אנחנו בבית חם מתמודדים עם שאלות מגוונות מאד, החל מאנשים שהחרדה הקיומית על חייהם לא נותנת להם לישון. אנשים שמתעוררים עם חלומות מסויטים. אנשים שפוטרו מעבודתם או נשלחו לחל”ת ונמצאים באי ודאות כלכלית, אנשים שתוהים איך הם יצליחו לעבור את החג. אנחנו מקבלים פניות גם מהורים שהילד שלהם התמכר לדיווחים ולעדכונים של משרד הבריאות ומבררים כל כמה דקות מה הנתונים החדשים. זוגות צעירים שרק התחתנו מנסים להבין האם זה כ”כ גרוע שיבואו לליל הסדר להורים או שיעשו לילד הסדר לבדם בבית. חלק ניכר מהשאלות מגיע מאנשים שמתמודדים עם דיכאון, עם חוסר תקווה, עם קושי להמשיך, עם תחושה שזה לא ייגמר לעולם. בכל השאלות האלו, מטפלים עשרות אנשי מקצוע, וכמובן ששאלות קשות הדורשות הכרעה, אנחנו בהתייעצות מתמדת עם גדולי ישראל שליט”א על מנת שיכריעו בסוגיות שיש בהם דיני נפשות”.

# יש קבלת קהל בימים אלו?

“בגלל ההנחיות של משרד הבריאות, בימים אלו אין קבלת קהל פיזית, ולכן תגברנו גם את המערכות שבשגרה בבית חם. אני יכול לספר לך שתוך יומיים בלבד של התארגנות הצלחנו להעביר את כל מערך השגרה והטיפולים שנקבעו מבעוד מועד לטיפול מרחוק בצורה מקצועית ובכלים המקצועיים הבינלאומיים והמתקדמים ביותר”.

# מי האנשים שמתקשרים לבית חם?

“בימי שגרה השיחות שמגיעות אלינו עוסקות בנושאים שאנחנו מורגלים בהם. יש לנו צוות מקצועי שעבר הדרכה שיודע לטפל בפניות הללו. בימים האלו שהמתח בשיאו, אנחנו מקבלים בכל יום מאות שיחות ממשפחות נורמטיביות שהדאגה מכרסמת אותן. זה לא שאני לא מוטרד מהקורונה, אבל אני בהחלט מוטרד הרבה יותר מההשלכות של הקורונה הרבה אחרי שזה יסתיים. אנחנו נחיה עוד שנים ארוכות עם ההשלכות הנפשיות של התקופה הזו. יהיו גם מחירים נפשיים”.

# במה זה בא לידי ביטוי?

“כל יציאה מהשגרה מובילה לערעור היסודות שהורגלנו אליהם. אנשים חיים כיום באי ודאות גם מבחינה בריאותית כי איש אינו יודע כמה זמן יימשך המצב הזה וגם מבחינה כלכלית. העתיד לוט בערפל. תוסיפו לכך את העובדה שכל בני המשפחה מכונסים בתוך הבית ימים ארוכים מבלי יכולת לצאת החוצה וקיבלנו מתכון לאסונות נפשיים”.

# יש הבדל בין מבוגרים לילדים בסיטואציה כזו?

“גם הילדים וגם המבוגרים עשויים לשלם את המחיר. אבל אצל ילדים זה בא לידי ביטוי באופן חריף יותר. לאדם מבוגר יש את מנגנוני ההגנה של יציאה מהשגרה וחזרה לשגרה. אצל ילדים, כל יציאה מהשגרה, בתוספת הפחד שמנקר אצל כל אחד, גורם אצלם למתח ועצבים ואי שקט שגורמים לפגיעה בנפש הילד”.

# מה אתה מציע, לא לחשוף את הילדים למידע בנושא הקורונה?

“הילדים צריכים לדעת רק את מה שנחוץ. אין שום הצדקה שילד ידע כמה מאות אנשים מתו בכל יום בכל מדינה. זה רק מעצים את הפחדים שלו. עומס המידע הקיים כיום לא מיטיב גם עם אנשים מבוגרים. על אחת כמה וכמה אצל ילדים. מצד שני, כשילד שואל שאלה, וחייבים לתת לו לבטא את עצמו בימים אלו, צריך לענות לו תשובה. כי כשילד לא מקבל תשובה, הוא מייצר לעצמו את התשובות בראש וזה הרבה יותר חמור. לכן צריך לדעת לאזן בין הדברים. גם אם נראה לכם שהילד שלכם בוגר ומבין עניין, בתוך תוכו הוא מתמודד עם שאלות. תנו לו לשאול אותן, כי לפעמים השלכות של תקפה כזו, באות לידי ביטוי כעבור ארבע וחמש שנים”.

# פונים אליכם גם מחו”ל?

“ככל שהנגיף מחולל שמות בקרב הציבור החרדי בקהילות היהודיות בעולם, כך גובר קצב הפניות לבית חם גם מרחבי העולם בעיקר מלונדון וניו יורק, שם מתמודדים אנשים גם עם חרדה קיצונית בעקבות האסונות הרבים שפקדו את הקהילות היהודיות”.

# כיצד מתבצע הטיפול?

“ההערכות של כל אגפי הארגון מבעוד מועד, מיד עם התפרצות מגפת הקורונה, היא שמסייעת להתמודד עם הפניות הרבות. התחדשנו לאחרונה במערכת ‘טל-מדיסין’ המאפשרת טיפול דרך שיחת וידיאו מרחוק. הטיפול הזה מתבצע בהוראת הרבנים ובברכתם והוא מתנהל באמצעות שיחת וידיאו ממוחשבת כאשר הקישור אותו מקבל המטופל תקף אך ורק לשעת הטיפול”.

# אתם עומדים בקשר עם משרד הבריאות?

“בהחלט. יתרה מכך, בעקבות הביקוש הרב לנושא בריאות הנפש, משרד הבריאות ביקש מאיתנו להקים קו תמיכה ייעודי ומיוחד עבור הייעוץ והתמיכה בנושא הקורונה. לכן הוחלט על הקמת מוקד שיעניק ייעוץ ותמיכה ב-5 שפות, עברית, אנגלית, אידיש, ערבית ורוסית ע”י עשרות מוקדנים שיעניקו סיוע תמיכתי ראשוני לחרדות והמצוקות הנפשיות. המוקד פועל בימים א-ה 24 שעות ביממה, ובימי ו’ וערבי חג עד השעה 14:00 ובמוצ”ש וחג משעה וחצי אחר צאת השבת. מספר הטלפון של המוקד הייעודי הוא 073-2800500”.

# לסיכום, ממה ניתן לשאוב עידוד בימים אלו?

“אנחנו בפתחו של חג הפסח, חג האמונה. צריך תמיד לזכור שהכל מאת ה’. לפעמים דווקא כשנראה שהכל סוגר עליך, משם מגיעה הישועה. ראינו את זה ביציאת מצרים, בקריעת ים סוף ולכל אורך ההיסטוריה היהודית. כאשר אדם מגלה ביטחון מלא בהקב”ה יש בו יותר שקט נפשי. חג הפסח הוא גם ההזדמנות של ההורים להטמיע בילדים את האמונה, להביא מדרשי חז”ל על סיפור יציאת מצרים ולדבר עם הילדים על אמונה בשפה פשוטה שכל ילד יכול להבין. בימים האחרונים אני מרבה להשתמש בדוגמא פשוטה. הרי אם אגיד שבעוד שלושה חודשים כל תושבי כדור הארץ יהיו חייבים להסתובב כל היום עם קוביית קרח בפה, יגידו שנסתרה בינתי ונטרפה עליי דעתי. והנה, לפני שלושה חודשים, אם מישהו היה אומר לנו שבכל העולם אנשים ייאלצו להסתגר בבתים, לשמור מרחק, להסתובב עם כפפות ומסכות וכל בתי הכנסת ובתי המדרש בעולם יהיו סגורים ואסור יהיה להזמין את ההורים לליל הסדר, היינו אומרים גם כן שנסתרה בינתו ודעתו נטרפה עליו, והנה זו המציאות. וזו ההוכחה שהקב”ה מנהיג את העולם בצורה אבסולוטית בדיוק בדרך שבה הוא רוצה. כשמדברים כך עם הילדים יותר קל להם להבין ולהפנים”.

לפרטים נוספים השאירו פרטים

אולי יעניין אותך גם:

לפרטים נוספים השאירו פרטים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

רולי דיקמן בקליפ געגועים על הדור שאינו – “ימים יפים”

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל