נגיד בנק ישראל אמיר ירון, רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בישיבת הממשלה | צילום: לע"מ

מהבריאות ועד לכלכלה: שר האוצר שרק לפני שבועות אחדים נראה היה כי יתפטר נקלע לתקופת משבר היסטורית שתכריע את האופן בו יזכרו את כהונתו במשרד • אלה הצעדים של כחלון להתמודדות עם משבר הקורונה

משרד האוצר הציג השבוע (ב’) חבילת צעדים לסיוע למשק בהתמודדות עם השלכות וירוס הקורונה ובהם דחיית תשלומי חובה לעצמאיים ועסקים קטנים ובינוניים, מענק סיוע מיוחד לעצמאים, מענק מיוחד למפוטרים, הקלות במתן הלוואות והגדלת מסגרת אשראי ועוד.

בהודעת המשרד נכתב כי “כחלק מפעולות הסיוע שבהן נוקטת ממשלת ישראל להתמודדות עם וירוס הקורונה מוביל משרד האוצר בשיתוף כלל משרדי הממשלה חבילת צעדים כלכליים לסיוע למשק”. במשרד האוצר הוסיפו וציינו כי “צעדים אלו נועדו לצמצם את הפגיעה בכלכלה הישראלית מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה, בכפוף לשיקול המרכזי של שמירה על בריאות הציבור והיא כוללת צעדים שיובילו לייצוב המשק והכלכלה בשגרת החיים החדשה בצל הקורונה ולצד אלו יצירת תשתית להצמחת המשק בתום המשבר. בנוסף, יוקצו 5 מיליארד שקלים לטובת מנועי צמיחה למשק”.

תוכניתו של כחלון כוללת מענה לשורה של תחומים, ובראשם תחום בריאות, שם יקצה תקציב להגדלת מלאי חירום באמצעות רכש של מסיכות, ציוד מגן ומכונות הנשמה; בינוי ופיתוח של כ-1,000 מיטות אשפוז לחולי קורונה; תגבור מערך המעבדות ומד”א על מנת לאתר את החולים ולהגדיל את מספר הבדיקות; בינוי מתחמי בידוד בבתי החולים הגריאטריים; רכש ממשלתי של חדרי מלון בפריסה ארצית למחויבי בידוד; הוספת תקני כוח אדם – 600 תקני אחיות, 200 תקני רופאים, 250 עובדי אחזקה במערך האשפוז, ותגבור אלפי סטודנטים לסיעוד ורפואה לפי צורך; קמפיינים להסברה, פרסום והפעלת מוקדים; והגברת המאמצים למציאת חיסון.

המישור השני בתוכניתו של כחלון מיועד לספק מענה לצרכים אזרחיים, והוא כולל תקציב עבור הסדר הציבורי בהשגת אמצעי מיגון וחיטוי, רכש לשעת חירום, והגברת פריסת הכוחות לשמירה על הסדר הציבורי; הבטחת המשך האספקה הסדירה לאורך המשבר, לרבות פתרונות לעובדים מהרש”פ; הבטחה להמשך אספקה סדירה של תרופות לאורך המשבר; והשגת פתרונות שיתנו מענה מלא לבידוד חולים בביתם ככל שיתאפשר.

הסעיף השלישי בתוכנית שפרסמה האוצר מתייחס למגזר הציבורי, שימשיך את עבודתו במתכונת חירום לצד צעדיי התייעלות; עובדים שאינם חיוניים בעת הזו יצאו לחופשה על חשבון העובדים עד סוף פסח; המשרד יישם תהליכי דיגיטציה שתכלול את האצת האזור האישי והאזור העסקי והעלאת 80 שירותים מרכזיים באתרי הממשלה, קידום פתרונות שירות מרחוק מלשכות שירות התעסוקה, הרחבת פיתוח של קורסים מקוונים והאצת העברת מידע בין משרדים.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

בסעיף הרביעי, המתייחס להפחתת עלויות לעסקים וסיוע מיוחד לעצמאיים, נקבע כי יוקדמו התשלומים לספקי הממשלה הקטנים והבינוניים; יינתן אורכה לכלל העסקים בהעברת המע”מ לקופת המדינה; תתאפשר דחייה ופריסה של תשלומי ביטוח לאומי של חודש אפריל; עסקים קטנים ובינוניים יוכלו לדחות תשלומי חובה, כולל ארנונה עסקית, תוך סיוע תזרימי לרשויות חלשות; יועבר מענק סיוע מיוחד לעצמאים – המענק מיועד לעצמאים קטנים אל מול ההפסדים הצפויים להם בשל הירידה בפעילות המשקית.

בנוסף, הודיעו באוצר על “נגישות אשראי לעסקים” לסיוע תזרימי, וזאת באמצעות קרן הלוואות בערבות מדינה; הקלות במתן הלוואות והגדלת מסגרת אשראי; והקלת מגבלת האשראי על ענף הנדל”ן.

על מנת להקים “רשת ביטחון סוציאלית”, הודיעו באוצר כי המשרד הגיע להסכמות בין ארגוני העובדים והמעסיקים על אי פיטורים בתקופה הקרובה, שיצאו לחופשה או חל”ת; תינתן הקלה משמעותית בזכאות לדמי אבטלה על ידי קיצור תקופת האכשרה; יועבר מענק מיוחד למפוטרים; יתאפשר רישום מהיר ודיגיטלי לשירות התעסוקה ללא צורך בהתייצבות פיזית; ותיושם תכנית לשיפור ההכשרה המקצועית להשתלבות מהירה בשוק העבודה.

בנוסף, על מנת להקל על הנטל הכלכלי המיידי של האזרח הודיעו באוצר כי יוקדמו תשלומי מס הכנסה שלילי; יינתנו הקלות במתן הלוואות והגדלת מסגרת אשראי; תתאפשר דחיית תשלומי המשכנתאות ע”י הבנקים ומשרד השיכון לזכאים; והשירותים הבנקאים הדיגיטליים יורחבו.

הסעיף השמיני בתוכניתו של כחלון מתייחס להקלה על עסקים ואזרחים, באמצעות דחיית חידוש רישיונות ותעודות לאזרחים; צמצום חובת המענה לצרכן וזמני אספקה וטיפול; עצירת רגולציה חדשה ומתגבשת; דחיית תיקון ליקויים שאינם מסכני חיים בהצהרה ותכנית האצה לדיגיטציה.

עוד כוללת התוכנית, סעיף ייעודי לקידום מואץ של תשתיות צמיחה למשק, הכולל את קידום החדשנות והמו”פ באמצעות מענקי הרשות לחדשנות; עידוד השקעות ויצוא באמצעות מענקי משרד הכלכלה; האצת פרויקטים – חשמול מסילת הרכבת, הוספת מסילה רביעית, רכבות קלות בגוש דן ובירושלים, נתיבים מהירים ונת״צים; הקמת עשרה מרכזי תחבורה משולבים בגוש דן; הקמת הקו הכחול בירושלים מגילה לרמות; הכפלת מסילות החוף ת״א-חוף כרמל; חיבור הגליל העליון ובקעת הירדן לרשת הולכת המים הארצית; הקמת קו הולכת גז לצורך הגדלת ייצוא הגז הטבעי למצרים; השקעה בתשתיות ניקוז עבור הסרת חסמים ומניעת שיטפונות; ותכנית רב שנתית להגדלת מספר המהנדסים האזרחיים לתשתיות ובינוי.

לדברי כחלון, “מנכ”ל משרד האוצר וראשי אגפי האוצר עבדו לילות כימים על מנת לגבש חבילת צעדים עבור העסקים, השכירים והעצמאים במשק הישראלי, במטרה לסייע למשק בתקופה מורכבת זו. משבר הקורונה שפקד אותנו הינו משבר שמדינת ישראל לא ידעה כמותו”. כחלון הוסיף והדגיש: “אנו עוברים ועוד נעבור ימים קשים, אך עם זאת, משרד האוצר ימשיך לנקוט במירב הצעדים האפשריים כדי לייצב את המשק ולהפחית את הפגיעה ולוודא כי נצא מהמשבר מחוזקים”.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל