בעיות קשב וריכוז | צילום אילוסטרציה: Suzanne Tucker, שאטרסטוק

רופא פסיכיאטר אמריקאי, יליד הוואי, שהיה בכיר במערכת הפסיכיאטריה, קיבל תפקיד שרבים לפניו קיבלו כהצעה ולא לקחו אותה. זו היתה עבודה באחד מבתי הכלא הקשים ביותר בארצות הברית, ששוכן בהוואי, שהחזיק אסירים רוצחים פסיכופתיים. ומה הוא שאל את עצמו?

בספר משלי נכתב, חנוך לנער על פי דרכו. האם שכחנו קצת את האמירה שמגיעה מהמקורות? וכיצד היא קשורה לקשב וריכוז?

ראשית נדבר על יצירת הרגלים בריאים בבית – ראשית כל דרך חיים בריאים של ההורה עצמו, כי ילד פועם את הקושי של ההורה. בכל תחום. תמיד מאחורי ילד עם בעיות – אפשר למצוא היסטורית, את הקושי אצל ההורים.

אם אני כהורה, לוקח לעצמי אחריות ליצור סביבי מערכת בריאה, זה יחלחל ויפעם בדורות הבאים. אולי אחת הדוגמאות הבולטות שיכולות להביא מודעות לאנשים זה הנושא שמדברים על דור שני דור שלישי ודור רביעי לניצולי שואה. דור רביעי לא היה בשואה אבל הזיכרון הטראומתי שלא קיבל מקום והכלה במשך השנים, נמצא בתוך הדי אן איי המולד של הילד.

הילד שלי הוא המורה שלי.

אם הילד שלי מציג לי קושי – אני צריכה לשאול את עצמי מאיפה הקושי הזה בא לתוך חיי ואיזה שינוי אני כהורה, יכולה לבצע כדי שהקושי הזה יפסיק לפעום בחיי. ניתן דוגמה מטכניקה טיפולית שמקורה בהוואי.

רופא פסיכיאטר אמריקאי, יליד הוואי, שהיה בכיר במערכת הפסיכיאטריה, קיבל תפקיד שרבים לפניו קיבלו כהצעה ולא לקחו אותה. זו היתה עבודה באחד מבתי הכלא הקשים ביותר בארצות הברית, ששוכן בהוואי, שהחזיק אסירים רוצחים פסיכופתיים. לא היה אף איש בצוות בית הסוהר שהחזיק מעמד יותר משלושה חודשים בגלל רמת האלימות במקום. הוא חשב רבות לפני שקיבל את התפקיד, וכשקיבל, עשה תהליך מאוד מוזר: הוא ביקש לא להתראות עם האסירים, אלא לקבל תיק של כל אסיר. הוא פתח כל תיק, קרא בעיון רב ואז שאל את עצמו: מה הסיבה שדווקא אני נפגשתי איתו… מה הוא מנסה ללמד אותי בחיי? איזה תיקון אני יכול לעשות בחיי כדי לגרום לזה שהפגישה ביננו תהיה מלמדת את שני הצדדים?

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית לאישה' במייל. להרשמה:

ואם נקביל את זה לחיינו, המחשבה צריכה להיות, לא איזה שינוי הילד צריך לעשות, אלא איזה שינוי אני כהורה צריך לעשות בהתייחסות לילדים שלי. בעקבות התהליך שביצע במשך מספר חודשים, כאשר הוא יושב ימים עם כל תיק. בתוך שנה בית הכלא נסגר. כל האסירים יצאו ממנו לשיקום. תלמידיו של הפסיכיאטר כתבו ספר על כל התהליך המתואר.

חנוך לנער לפי דרכו זה אומר לא על פי דרכי, אלא על פי דרכו. מה הוא בא לפגוש בחיים שלי, ואיפה החיים של שנינו מצטלבים?

שינויים במהות החיים מסייעים לילדים להיות רגועים יותר

ראשית, זכרו, כשעושים משהו לא בכפיה, הילדים רוצים אותו. אז כפי שהרחבנו בכתבה הקודמת על תזונה, נזכיר את חשיבותה.

שינוי זה קודם כל בתוך הבית, לשאול שאלה פשוטה: מה אני צריך? האם זה מה שאני נותן לילדים שלי לאכול? זה בריא לי? זה טוב לי? אם זה טוב לי, זה טוב להם. אם זה גורם לי לעייפות, כולסטרול, השמנה, היפר אקטיביות,, זה לא טוב גם להם. יש הורים שנותנים לילדים צעירים קפה – כי זה ההרגל שלהם, אבל קפה גורם להיפר, ואז נותנים להם תרופות וחוזר חלילה.

אנחנו חייבים להבין: הפה זה לא פח זבל. הפה צריך להכניס דברים שנכונים לו.

כשמתחילים להכניס צעד אחרי צעד הביתה, מאכלים בריאים, אתם תמצאו שדברים שקניתן בעבר – הפסקתן לקנות, או נשארים בארון ולא משתמשים בהם. כי ילדים יודעים באמת מה נכון להם.

שינוי זה לא רק תזונה: ילד כמו בוגר, לא יכולים להיות במיטבם ללא איכות שינה. יש לדאוג שיגיעו למיטה בשעה סבירה, שסביבת השינה תהיה רגועה, שהאוויר יהיה נקי ככל האפשר, שבני הבית יהיו רגועים ככל האפשר, ויש מספיק דרכים להקנות את הדבר, כמו למשל שימוש בדיפיוזר חשמלי – מפזר שמנים. מכניסים אליו שמנים איכותיים וכך העולם נראה אחרת.

איכות שינה כוללת ריח טוב, מיטה נוחה, שעות נוחות, ארוחת ערב קלילה ולא כבדה – ואחרי כל אלו הילד קם רענן יותר כי הוא ישן שינה טובה יותר.

חוסר שינה הוא הפגע הגדול ביותר למערכת העצבית. זכרו, כדי לשבור אסירים בשבי, מונעים מהם שינה. כדי לחקור אנשים שיש להם מידע חשוב, מעירים אותם כל הזמן. לא נותנים להם לישון. שינה היא דבר חשוב.

והדבר החשוב ביותר לילד רגוע, הוא בית שצריך לשמש לילד כעוגן, לא כהמשך שעות ביקורת של מערכת החינוך. לכן ילד צריך לקבל בבית חיזוקים חיוביים. לפעמים צריך לגרום לילד לעשות משהו שאנחנו יודעים שיהיה לו קל, ולתת לו חיזוקים חיוביים כדי להעלות דימוי שלו בעיני עצמו. וממש לא בנושא לימודים. זה עוגן של ילד.

כך שאנחנו צריכים לבדוק מהם החוזקות של ילדינו, לחזק את החוזקות כדי לאפשר להם להתמודד עם הקשיים שלהם.

גם אם יש הערות של מורה – ההורה צריך לקבל רק את הילד. גם באסיפת הורים צריך לציין חוזקה של ילד. כדי שהמורה יכיל אותו יותר טוב.

איך עוזרים לכל אדם להיות רגוע? אדם רגוע כשהוא נמצא בפינה שלו. לא משנה כמה המשפחה גדולה, ילד צריך פינה אישית. זה יכול להיות 10 ס”מ על מדף אבל זה מקום אישי. זה עוצמה וכוח. שנית, המומלץ ביותר הוא להחזיק יומן אישי. זה פורקן רגשי.

דרך כתיבה אדם יכול להוציא קושי שלא יכול להוציא באופן אחר, ילד כזה יהיה יותר בריא נפשית.

חלק גדול מבעיות קשב וריכוז זה מעומס רגשי שילדים חווים בחברה המודרנית. אין מקום להכיל אותם. יש הרבה מבוגרים עם בעיות, שכאשר חוקרים את הקושי שלהם מגלים שזה התחיל שם, כשהם ילדים, נניח לקחו לילדה בובה שהיתה חברה הכי טובה שלה ועד היום היא מחפשת את ההכלה שהיתה לה לבובה הזו.

עוד פרט חשוב ביותר, הוא, שבתוך המקום השלם שלנו, לתת אפילו 10 דקות בשבוע, לילד. אחד לאחד אתה והילד. זה המקום שבו הורה מכיל ילד, אבל גם המקום הבוגר האישי של הילד מכיל את עצמו. כשהורה מפנה זמן, זה קורה.

כל מה שהבאנו בכתבה, מדבר על חנוך לנער לפי דרכו. מי שאין לו מקום בחיים, לא יכול למצוא שקט, רוגע, ולתפקד בחברה בריאה. אחר כך יש בעיות קשב וריכוז ורצים לחפש תרופה, אבל שוכחים לעצור ולנסות להבין איפה החלק שלנו ואיך אנחנו מסייעים. ברגע שנתחיל לייצר בבית סביבה רגועה יותר, בריאה יותר, נינוחה נפשית וכך פיזית – תזונתית, תהיה לכך השפעה ודאית על כל ילד עם בעיות קשב וריכוז.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית לאישה' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל