חנוכה, חג האורות | צילום: tomertu, שאטרסטוק

מה חדש במוזיקה // טורו השבועי של משה פלד ב’בחזית המוזיקה’

אווירת החג הכניסה אותי להרהורים מוזרים, ולתהייה, האם יש קו כלשהו המחבר את חג החנוכה לאמנות ואמני המוזיקה, והאם אפשרי בכלל להשוות בין שניהם, ואולי אפילו ללמוד מכך משהו הלכה למעשה? לאחר שהפכתי בראשי את הענין מכל צדדיו, הגעתי לקו מסוים שיתכן כי הוא נכון ואמיתי, ואשתף אתכם..

ובכן, כידוע – תנועת ההשכלה היוונית הכתה קשות בעם ישראל, ואיימה בכל כוחה בשואה רוחנית על עמנו, ואף הצליחה במידת מה.

כל זאת עד ש.. עד שקמה לה קבוצה קטנה, אשר הלכה כנגד הזרם, כנגד רוח הציבור הרחב, וכנגד כל הסיכויים, והצליחה! הצליחה להפך את המצב הנתון ולהציל בכך את העם היהודי. אלו היו החשמונאים. במבטי הצר, אני רואה כך גם את אמני המוזיקה האמיתיים שלנו. הם לא בהכרח יוצרים את מה שהקהל מבקש, ולא תמיד תראו אותם שוחים עם הזרם, אלא כנגדו. ואלו, אלו בסופו של יום יפרצו את הדרך החדשה במוזיקה, אלו יטוו דרך לשנים רבות קדימה, וכל זאת כי העזו והלכו עם עצמאותם והאמת שלהם, ולא הסבו פניהם ימין ושמאל. זו האומנות, וזה הקשר שלה לחג החנוכה.

1. ומה יותר מתחבר לחג החנוכה מהתורה הקדושה עצמה אשר השתמרה בזכות ניסי החנוכה. המעבד המוכשר עמי כהן מארח את הזמרים אבי אילסון, משה לוק, מנדי ג’רופי ומקהלת ‘ידידים’ ביצירה “יפה ותמה”. טקסט שכולו מוקדש ליופי וטוהר התורה הקדושה. העיבוד המחודש של עמי – גורם לפיוט המיוחד להבריק להתחדש ולמצוא חן וחסד בעיני שומעיו. אשריך עמי, ואשריכם אבי מנדי והמקהלה.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית המוזיקה' במייל. להרשמה:

2. איני נוהג להעלות על נס ביצועי “קאברים” למיניהם, ובמיוחד כאלו המתיימרים להתהדר בביצוע החורג והרחוק מסגנונם לכל הפחות כרחוק מזרח ממערב. אך אחרוג ממנהגי זה ,ואזכיר ביצוע של הזמר שמילי אונגר לשיר המוכר “הלב שלי” – אותו שר במקור ישי ריבו. נכון, נשמע מוזר. וכי למה שזמר חסידי אותנטי יצליח לבצע את השיר ללא גרימת עוול ושאר מרעין בישין ליצירה הנ”ל.. אך “התאכזבתי לטובה” כששמעתי את ביצועו של שמילי, שלא ניסה להניע את סלסוליו לכיוון המקור בכדי להידמות אליו, אלא ביצע את השיר בשפתו שלו וב’גרוב’ המוכר לו מבית אבא. הביצוע של שמילי בליווי להקת Sababa – טהור ויפה, אני אהבתי!

3. את גדי פיינגולד אני מכיר מתוקף היותי לקוח של אחד מאולפני ההקלטות המוכרים בארץ – “אולפני פלוטו” בת”א. גדי הוא בעליו של המקום, וגם אמן ויוצר בזכות עצמו. ועכשיו משיק גדי סינגל חדש ולא סטנדרטי “זוכר אותך” כך שמו. את המילים כתב יחד עם רן תדהר. יש משהו אמיתי בביצוע של גדי, והעיבוד מלטף ויפה, ובמיוחד כלי המיתר המצוינים (כשהכנרים אבנר קלמר וחן שנהר האלופים שותפים בהם – איתם זכיתי לעבוד מספר פעמים בשיריי). ההתרשמות שלי היא – שהטקסט נכתב על הנשמה. ושלכם?

4. אבישי בדין הוא אמן חדש יחסית שאם זכרוני אינו מטעני – כבר יצא לי להאזין לאחד מהשירים שלו, וכעת יוצא בסינגל חדש – “הסיפור שלך”. איני מכיר מספיק את חומריו של אבישי, אבל על פי השיר הנוכחי נראה שיש משהו מיוחד בסגנונו האישי. הטקסט מצוין והלחן גם. העיבוד גם הוא אינו ‘טומן את צליליו בצלחת’.

לכו והאזינו!

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית המוזיקה' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

רולי דיקמן בקליפ געגועים על הדור שאינו – “ימים יפים”

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל