כשטראמפ מביא את וול סטריט לבית הלבן | עיבוד תמונה: בחזית

כשנתניהו בחר לראשונה להתראיין שלא בתקופת בחירות, הוא אולי הנגיש את עצמו לעם – אך פגע במידה רבה בהרבה בכלכלה הישראלית. מנגד, בכלכלה החזקה בעולם הפך תמחור חיי מאות אלפי בני אדם לשגרה • פישל רוזנפלד ניסה לפצח את שיטת החשיבה של טראמפ וגילה את הרפש הכי מלוכלך של וול סטריט בבית הלבן

הרבה דברים נאמרו, נאמרים וייאמרו על ראש הממשלה נתניהו, ואם לשפוט לפי תגובות המערכת הפוליטית והשיח התקשורתי השבוע נראה שצמד המילים שמשקף ביותר את אמירותיו בהווה הוא “נביא הזעם”, וליתר דיוק: “מאיים הזעם”.

כשבחר נתניהו באופן חריג להתראיין לכלי התקשורת השבוע והכריז על הקורונה כ”משבר הכלכלי החמור ביותר מאז ימי הביניים” הוא עורר הדים ולא לחינם. שכן על אף קצב ההדבקה ההמוני של נגיף הקורונה, רחוק המשבר הכלכלי מלהיות חמור כל כך.

מנגד, אם ימשיך נתניהו להפחיד את בעלי העסקים הקטנים והבינוניים ברמה הזאת, ימצאו את עצמם עוד מאות אלפי שכירים מובטלים ואז הסיכון למשק ימשיך ויגבר, עד כדי כך שאולי אפילו יצדיקו את אמירתו האומללה. בסוף בסוף, גם לרזרבות של הביטוח הלאומי יש סוף.

אי שם מעבר לאוקיינוס ישנו חדר סגלגל המשמש את ידידו של אותו נתניהו שמאיים, דונלד טראמפ שמו. האחרון, בניגוד למקבילו במדינה המזרח תיכונית הקטנטנה, לא רק שלא נוקט באותה מדיניות – אלא בהיפך קיצוני לחלוטין. שאלתם עד כמה הפוך? די לציטוט מדבריו כי יעדיף מאה אלף מתים על פני סגירת המשק בכלכלה החזקה בעולם בכדי להבין עד כמה עמוק הזלזול של טראמפ בקורונה.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

טראמפ, שבניגוד למקבילו הישראלי שהתחנך על יסודות הפוליטיקלי קורקט צנח לזירה המדינית היישר מהעולם העסקי, מיישם למעשה מדיניות של איש עסקים קר. לא סתם איש עסקים קר, אלא מהסוג הגרוע והמבחיל ביותר שרק ניתן למצוא בוול סטריט. לשיטתו, בדרך לעושר, כל האמצעים כשרים – כולל מותם של מאות אלפי בני אדם. וכשמדובר בהישרדות כלכלית, על אחת כמה וכמה.

טענתו העגומה של טראמפ כי “גם מהשפעת מתים עשרות אלפים בשנה” לא רק שלא נכונה, אלא מוכיחה את כמה מדיניותו שגויה. שכן בעוד לשפעת קיים חיסון, לנגיף הקורונה אין חיסון או תרופה כלשהי. אז כיצד מתים כל כך הרבה אמריקאים משפעת מדי שנה? בגלל מדיניות הבריאות של אותם אנשי עסקים קרים שיעשו הכל בשביל להרוויח עוד כמה מיליונים – גם אם זה שהמעמד הנמוך לא יוכל להתחסן מפני הנגיף.

על נתניהו אפשר להמשיך ולמתוח ביקורת כי הפחדותיו הן אלו שמביאות לקריסת המשק, אך דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו – את הקרדיט על ‘חינוך מיוחד’ למיליוני ישראלים שרגילים לעקוף את החוק בשיטות יצירתיות האחת מהשניה. זאת, בעוד מקבילו האמריקאי נתקל במצב של מגיפה עצומה שמזכירה ימים חשוכים טרם עידן הקידמה הטכנולוגית. לשם המחשה בלבד, מספר הנדבקים החרדים בניו יורק בנגיף הקורונה עומד על פי עשרות מאשר כלל חולי הקורונה במדינת ישראל כולה וקרוב לעשרה אחוזים מהחולים הישראלים נדבקו שם בנגיף ונשאו אותו לארץ בגופם.

משבר הקורונה אמנם בתחילתו והוא צפוי להשפיע על הכלכלה הישראלית והעולמית פי כמה וכמה בחודשים הקרובים, אך אם להסיק משהו מדברי נתניהו וטראמפ, זה שלפעמים עדיף להיות ‘רק’ אנשים ולא אנשי עסקים.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

עוזר דרוק מגיש: שר וחותם ‘דעת תורה’: רולי דיקמן עם הלהיט החדש

א חתונה טאנץ! יוס’ל לייפר, שמוליק לוטרמן ו’נשמה’ במחרוזת פול שמחה

החזן והזמר יוסי שוורץ שר מרטין וידרקר: “שאו שערים”

הקומזיצער דוד ברגר יחד עם דודי קאליש בשיר מתפילתו של “רבינו”!

וידרקר חוגג 85 ואברימי רוט מבצע את לחנו – “אשירה לד’ בחיי”

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל