פישל רוזנפלד | צילום: ים לביא

במשרד האוצר הופתעו, אך גם שם הבינו שאין מנוס – הישראלים העדיפו חופש על פני מניעת משבר כלכלי • אם אתם לא רוצים שהחל”ת יהפוך לפיטורין, תתחילו להתייחס לקורונה יותר ברצינות

אם תשאלו בעל עסק מה הוא צמד המילים שהכי מפחיד אותו, סביר להניח שחלק ניכר מהם יגיבו ‘כח עליון’. ללא כיסוי מחברות הביטוח, הפך נגיף הקורונה לנגיף המאיים ביותר על הכלכלה העולמית, ובכלל זה גם הישראלית. הממשלה ש”מנסה” לשיטתה לסייע בעסקים, לא בהכרח מסייעת מעבר להעמסת הלוואות נוספות על גבם של בעלי העסקים, אך בעוד רבים תולים את המשבר הכלכלי בנגיף שמחייב בידוד – מסתבר שהם טועים, ובענק.

למרות לחצי משרד הבריאות על הממשלה והמל”ל להטיל סגר כללי על המדינה, מנסים באוצר ובלשכת רה”מ לדחות ככל האפשר החלטה כזאת. כחלון אף הגיע לסיכום עם נתניהו כי ככל שיידרש להחלטה כזאת היא תתקבל בתיאום ובשיתוף פעולה בין המשרדים. אתמול, בשעות הערב המאוחרות, הופתע כחלון לגלות כי הסיכום הופר. משרד הבריאות הכריז על שורה של צעדים חדשים לבידוד הנגיף – שהמרחק בינם לבין הסגר כמעט ולא נראה לעין.

משפנו בכירי האוצר למשרד הבריאות והמל”ל ודרשו הסברים, נענו הם בתשובה לקונית כי אזרחי ישראל אילצו את המשרד לקבל החלטה כזאת במהירות. עד כדי כך מיהר המשרד להודיע על הצעדים החדשים, שהוא אפילו לא יכל להמתין להצהרת ראש הממשלה בפריים-טיים והקדים את ההכרזה להצהרה. תמונותיהם של אזרחים מטיילים ברחוב ובטבע בחסות ‘חופשת הקורונה’ הן אלו שהכריעו את הכף.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

מתברר, שאזרחי ישראל לא בהכרח התייחסו לנגיף ברצינות, ובחרו שלא להתבודד כנדרש. כך למעשה הם הכריחו את המדינה להחריף את צעדיה, ואם יוכרז חלילה על סגר כולל, ידע הקורא שאינו בעל עסק כי הקורא השני של שורות אלה שהוא כן בעל עסק, הוא זה שישלם את מחיר ה’חופשה’ שלו. כשיוכרזו חלילה פשיטות הרגל של העסקים הקטנים והבינוניים, שלא יעמוד אותו אזרח בצד ויאמר “מה נעשה? זהו מחיר המגיפה” אלא ידע בוודאות שהוא זה שאשם בקריסת עסקי ידידו, שכנו, או אפילו החברותא שלו.

החרדים אמנם לא אלה שתועדו בחוף הים, וגם לא במוקדי הבילוי. אך ניכר הזלזול במגזר שזועק לשמים. בין אם זה בחתונות מאולתרות בני עשרות משתתפים ובין אם זה בהתקהלויות סתמיות. אף אחד לא קרה לנעול את בתי הכנסיות, בתי המדרשות והישיבות הקדושות על סוגר ובריח – אך גם שם ניתן להתפלל וללמוד לפי הוראות משרד הבריאות. כשמדובר בפיקוח נפש, הסיסמה “השם יעזור” הופכת מאמונה טהורה לאיסור דאורייתא על “ונשמרתם מאוד לנפשותיכם”. וכל זה עוד לפני שדיברנו על חילול השם ענק והאפקט הכלכלי על בעלי העסקים.

יש שיאמרו שהזלזול ברחוב החרדי נובע מאובדן אמון ברשויות ויש שיטענו כי זוהי תוצאה של אי-חיבור שוטף לכלי התקשורת, המפרסמים בין היתר את הנחיות משרדי הממשלה. מה שבטוח הוא שאתה, הקורא, אם ברצונך להציל חיים, לקדש שם שמיים, ועל הדרך להציל את השכן מקריסה כלכלית – עליך למלאות את הוראות משרד הבריאות ולהישאר בבידוד ככל שיתאפשר.

גם אם אתם שכירים ואינכם בעלי עסקים, אל תשכחו שמשמעותה של קריסה כלכלית של המעסיק, גם אם זה לא בהכרח פשיטת רגל ורק מחסור בתזרים – סיכוי גבוה שתפוטרו ממשרתכם ותאבדו את פרנסתכם.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל