רה"מ נתניהו עם הנשיא טראמפ, השבוע | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של נתניהו

זירה פוליטית: הוא זרק את דרעי לשדה הקרב, הפך את חברי כחול לבן לחיילים שלו ונתן לימינה לעבוד בשבילו בלי לשים לב • כשכולם משחקים בשביל המלך, לא פלא ששלוש משבצות בלוח הפכו למיותרות • וגם: הפספוס של המפלגות החרדיות

אם אי פעם עלה בסקרנותכם לעלות על עקבות הוגה משחק השח-מט הפופולרי, סביר להניח שנתקלתם גם אתם בשלל גרסאות הטוענות לקרדיט. מה שבטוח זה שמשחק המלכים הפופולרי זה מאות שנים, קיבל השבוע משמעות חדשה ואילו ממציא המשחק היה חי בדורנו, סביר להניח שנתניהו היה אומר לו כי די לו ב- 61 משבצות וכי ניתן למחוק את 3 המשבצות הנוספות.

מהלכיו האחרונים של נתניהו השבוע, נראים כמו משחק שחמט מחושב להפליא, שאחרי כל צעד דואג האחרון לומר בקול תרגום חופשי שונה למילה “שח”, כאשר יעדו הסופי הוא לצעוק בגאווה “מט” במוצאי הבחירות.

נתניהו, שקסמו הפוליטי נעדר בשני הסבבים הראשונים, עדיין נותר הפוליטיקאי הממולח ביותר במפה ונראה כי כבר במוצאי הסיבוב השני, כאשר הבין שלא יהיה ביכולתו להרכיב ממשלה, הוא חישב כמה צעדים קדימה ותכנן את תוצאות הסיבוב הנוכחי.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

זה התחיל עם בקשת החסינות, המשיך עם הטרטור של חברי הכנסת מכחול לבן שעבדו בשביל קמפיין הליכוד ללא תשלום כשצעקו בכל מקום שנתניהו מעוניין רק בחסינות, עבר דרך הרכיבה על גבם של הנשיא ריבלין ופורום השואה בהבאתם של משלחת הנשיאים והמנהיגים, ובכלל זה נשיא רוסיה פוטין וסגן נשיא ארה”ב מייק פנס, ארצה – עד לרגע השיא השבוע כאשר הוא צעד יד ביד עם טראמפ בעת חשיפת תוכנית המאה והכריז על הסיפוח.

לקינוח, בחר הקוסם נתניהו להכריז דווקא באותו יום היסטורי על וויתורו על החסינות והכותרת שהייתה אמורה לפתוח מהדורות נעלמה כאילו לא הייתה כלל. אבל את הקמפיין של כחול לבן זה הספיק להחריב עד היסוד. לא לחינם הפתיעו חברי הרשימה מהאופוזיציה על ביטול כלל הראיונות בסוף השבוע הנוכחי.

וכמובן, איך לא, הדובדבן שבקצפת – הבאתה של ‘אסירת ארץ ישראל’ נעמה יששכר במטוסו האישי, תוך שהכל משודר בלייב בכל כלי תקשורת אפשרי בארץ. מי בכלל זוכר שהאחרונה בכלל נעצרה על החזקת סמים? אבל בבחירות, כמו בבחירות, הכל כשר.

מהלכיו האחרונים של נתניהו הם מהלכים של פוליטיקאי משופשף. השאלה הגדולה היא האם זה רק יעצים אותו בתוך הגוש, או שיוכל למשוך קולות מגוש המרכז. ואולי, התוכנית שלו מוכוונת דווקא לתושבי יו”ש אותם מנסה נתניהו להעיר מאדישותם. נזכיר שבבחירות האחרונות יצאו להצביע 55% מהם – נתון נמוך מאוד ביחס לסבבים הקודמים, ועל הדרך לסבך את מפלגת השעטנז כחול לבן בהצבעות הסיפוח.

דבר אחד ברור: החלום המתוק של נתניהו הם חילוקי דעות בכחול לבן, ורק לשם הוא חותר – לראות את יעלון מתפתל מול התקשורת הימנית, או את גנץ ולפיד מול טיבי.

האחדות החרדית שפוספסה

המפלגות החרדיות לא היו מאוחדות כמו עכשיו. אולי קצת פינישים בין דגל לש”ס האם לעשות קמפיין במגזר הספרדי או לא, אך לא מעבר לכך.

האמת, לא יודע מה נפל עכשיו לדגל לפרסם את זה, הרי יש להם את הקהל הספרדי מקהילת מרביצי כבר שנים. הסיבה לכך נעוצה ככל הנראה בחוסר יכולתם להראות למגזר החסידי את היכולת להביא קולות שאינם מהמגזר. הכל יכול היה להיפטר לו היו עושים גם ש”ס וגם יהדות התורה קמפיין אחיד, עם כינוסים משותפים, עם הכרזה משותפת להצביע לאחת משתי המפלגות.

במידה והיו פועלים כך בש”ס וביהדות התורה, היו נחסכים לא מעט חיכוכים ואמוציות מיותרות, ויותר חשוב מכך – כינוסי הבחירות המשותפים היו מייצרים לקמפיין תקציב כפול שללא ספק יתורגם גם בקולות בקלפי.

אם כבר קמפיין ש”ס, אי אפשר היה לפספס את שינוי הקו, כאשר החיבוק החם שנותן דרעי לנתניהו הוא כבר לא חיבוק של בלוק, אלא יותר קמפיין ליכודניקי מתוזמן בחצר הש”סי. דרעי מרוויח את החיבוק לנתניהו, ונתניהו מרוויח שזה לא הוא שיצא נגד חברי הבלוק.

ראיונותיה הבלתי פוסקים של שרת המשפטים לשעבר שקד בימים האחרונים, בדגש להעלאת זכרונות ימי אוסלו לדרעי, מראים היטב את עוצמת הפגיעה מהסרטון. דרעי שהגיב בסיור בבקעת הירדן שלווה בהצהרות סיפוח, הופתע כשנתקל בשאלה שהופנתה אליו מכיוון התקשורת והזכירה את ימי אוסלו. לאחר שהתאושש מהשאלה השיב בזלזול כי בתקופת אוסלו שקד הייתה אולי “אמא של שבת”, כלשונו. הקמפיינרים יצאו דחופים, ומצאו תמונה של שקד עם שמלת “אמא של שבת”.

לזה בדיוק כיוון נתניהו. ככל שיגברו העימותים בתוך הבלוק, כך יגדל יותר אחוז הצבעה ביו”ש. ללא ספק וי נוסף שסימן נתניהו השבוע בדרך ל”מט”.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

כל הגדולים במחרוזת אחת: סקולען!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל