תינוק במעון | צילום אילוסטרציה: Oksana Kuzmina, שאטרסטוק

חוקרים מאוניברסיטת פרינסטון, ערכו מחקר ראשון מסוגו, בו בדקו האם מוחם של פעוטות ומבוגרים יכול להסתנכרן בזמן שהם משחקים יחד. צוות החוקרים הסביר כי במחקר קודם שערכו, מצאו כי מוחם של מבוגרים מסתנכרן כאשר הם מאזינים לסיפורים או צופים בסרטים, אך מעט מאוד ידוע כיצד מתפתח הסנכרון העצבי הזה בשנות החיים הראשונות.

במחקר הנוכחי, החוקרים היו צריכים ליצור שיטה ידידותית לילדים שתאפשר לתעד את הפעילות המוחית בו זמנית ממוח התינוק והמבוגר במקביל. מערכת ההדמיה שיצרו היתה בצורת כובע, שהיא בטוחה ביותר ומתעדת חמצן בדם כמנבא פעילות עצבית. המערכת החדשה אפשרה לחוקרים לתעד את התיאום העצבי בין תינוקות למבוגר בזמן שהם שיחקו בצעצועים, שרו שירים וקראו ספר.

מתוך 42 תינוקות שנבחרו למחקר, השתתפו בפועל רק 18 ילדים בגילאים 9-15 חודשים, משום שהאחרים לא שיתפו פעולה בצורות שונות. סירבו לחבוש את הכובע, או התפתלו מעבר לממוצע.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

מבוגר אחד הוא שעשה את האינטראקציה עם התינוקות. שר להם שירים, הקריא סיפורים, שיחק בצעצועים, וכל זאת בזמן שהילד ישב על ברכיו של ההורה. בפעם השניה, אותו מבוגר פנה לצד וסיפר סיפור למבוגר אחר בזמן שהילד שיחק בשקט עם ההורה.

הנתונים נאספו מ- 57 ערוצי מוח הידועים כמעורבים בהבנה גבוהה של העולם. מתוכם גילו החוקרים כי כאשר המפגשים היו פנים מול פנים של המבוגר והילד, המוחות היו מסונכרנים. התינוק הצליח להבין את מה שהמבוגר מנסה להעביר לו. כאשר המבוגר הסיט מבט ועבר לתקשורת עם אדם אחר, הסנכרון בין המוחות נעלם.

“הופתענו גם לגלות שמוח התינוקות “מוביל” לעיתים קרובות את המוח הבוגר במספר שניות”, אמרו החוקרים, “מה שמראה כי תינוקות לא רק מקבלים בצורה פסיבית את הקלט, אלא עשויים להנחות מבוגרים לעבר הדבר הבא עליו יתמקדו: איזה צעצוע להרים או אילו מילים לומר.

“במהלך התקשורת נראה שהמבוגר והילד יוצרים לולאת משוב”, הסבירו החוקרים. “כלומר, נראה שמוחו של המבוגר חזה מתי התינוקות יחייכו ומוחם של התינוקות ציפה מתי המבוגר ישתמש יותר בדיבור תינוקי, ושניהם במוחם עקבו אחר קשר עין משותף ותשומת לב משותפת לצעצועים. לכן, כאשר תינוק ומבוגרים משחקים יחד, מוחם משפיע זה על זה בדרכים דינמיות”.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

הקומזיצער דוד ברגר יחד עם דודי קאליש בשיר מתפילתו של “רבינו”!

וידרקר חוגג 85 ואברימי רוט מבצע את לחנו – “אשירה לד’ בחיי”

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

רולי דיקמן בקליפ געגועים על הדור שאינו – “ימים יפים”

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל