מחירי הדיורת | צילום: Andrey_Popov, שאטרסטוק

פורסם מדד המחירים לצרכן: למרות שבחודש פברואר נרשמה ירידה של 0.1%, מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד, עלו בסקר האחרון בשיעור של 0.8% (נתונים ארעיים), ובשנה האחרונה הם עלו ב-4.0%

מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר 2020 ירד בשיעור של 0.1% לרמה של 100.3 נקודות. בשנים-עשר החודשים האחרונים עלה המדד בשיעור של 0.1%. ירידות בולטות נרשמו החודש במחירי הדלקים והשמנים (2.8%-) במחירי ההלבשה (3.8%-), במחירי נסיעות לחו“ל וטיסות בארץ (0.9%) ובמחירי הארחה, נופש וטיולים שירדו ב-2.0%.

סעיף הדיור (מחירי שכ“ד) נותר החודש ללא שינוי ובשנה האחרונה עלה ב-1.9%. מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 0.8% (נתונים ארעיים), ובשנה האחרונה הם עלו ב-4.0%.

בעדכון שפרסמו כלכלני ‘הפועלים’ נכתב כי “מדידת האינפלציה הופכת לקשה יותר מכיוון שחלק מהשירותים לא קיים כרגע, או קיים באופן חלקי בלבד (טיסות, מסעדות, מלונות, ספורט)”. הכלכלנים מדגישים הם “לא בטוחים איך הלמ”ס תאמוד את מחירי השירותים האלו וזה יוצר אי-וודאות גדולה לגבי התחזית. הירידה החדה במחירי הנפט מפחיתה את המדד בכ-0.3 נקודות אחוז, כשרוב ההשפעה היא במדד חודש אפריל. הפיחות החד בשער השקל מקזז מעט מהשפעת ירידת מחירי הנפט, אבל יש לזכור שהוא גם משפיע על מחירי מוצרים כמו נסיעות לחו”ל שאיננו יודעים כיצד ימדדו. בהנחה אופטימית שהמשבר ייפתר תוך מספר חודשים, גם אם הלמ”ס תמדוד ירידות מחירים של שירותים כמו נופש והבראה וטיסות לחו”ל, אלו יתקנו בשלב מאוחר יותר. גם מחירי הנפט עשויים לשוב לעלות אם יתברר שהמשבר הוא זמני”.

עם זאת, ייתכן כי מחיר הדיור יושפע מתרחיש בו המשק נקלע למיתון, אזי ההשפעה עשויה לחלחל לכוח הקנייה של הצרכנים ואז אנו עשויים לראות השפעה על סעיפים נוספים כמו דיור. “בתרחיש כזה, אנו עשויים להיות באינפלציה נמוכה מאוד. תרחיש הבסיס שלנו הוא שמדובר במשבר של מספר חודשים, ובהנחה שמחיר הנפט יוותר ברמתו הנוכחית, האינפלציה תעמוד על כ-0.8% בשנה הקרובה”.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הכלכלית' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

רולי דיקמן בקליפ געגועים על הדור שאינו – “ימים יפים”

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל