ראש הממשלה נתניהו בקלפי | צילום: חיים צח, לע"מ

זירה פוליטית // טורו השבועי של יוסי ברגמן ב’בחזית החדשות’

אם בהכרזה על מערכת הבחירות הנוכחית חשבתם שסוף סוף תתבהר התמונה הפוליטית, זה הזמן לגלות לכם שטעיתם. פחות מ-72 שעות לבחירות ונראה כי הרוח נושבת לשום מקום. יש שאפילו יאמרו כבר עכשיו כי הבחירות הרביעיות כאילו כבר הוכרזו. מבט מהיר ימינה מנבא גוש קטן מ-61 ובצד שמאל זה נראה עוד יותר גרוע. כך הגיעו צמד המנהיגים למצב שבו האחד לועג ליריבו על עילגותו והשני משיב לו בקמפיין דיקטטורי. בעוד השלישי זועק “מילה זו מילה”, מתברר שהשניים האחרים למדו ממנו מה היא מילה.

לא זו בלבד, אלא שבימים הקרובים צפוי המצב להחמיר שבעתיים. ל’בחזית’ נודע כי בימים הקרובים צפויים בליכוד לנקוט בארבע הצעדים הבאים: להגחיך את דמותו של גנץ כלא כשיר לכהן בתפקיד רה”מ; להציף את הבעיות הפליליות של גנץ במימד החמישי, ושל אשכנזי בפרשת הרפז; להציף את היכולת להגיע ל-61; ופעילות שטח מאסיבית, עם דוכנים ורכבים שיסתובבו בכל פינה בארץ.

בעוד הליכוד מתמקדת בלעג לגנץ, מי שדבריו המסיתים נעלמו פתאום מהרדאר הוא ליברמן. למקרה שתהיתם, האחרון כלל לא נהיה צדיק וההסתה מצידו נמשכת גם ברגעים אלה. ל’בחזית’ נודע כי בליכוד קיבלו החלטה משותפת עם יהדות התורה (זוכרים את סרטון פיצול האישיות?) להפסיק להתייחס למסית הקבוע, וזאת על מנת שלא להעלות את ערכו הפוליטי. מזכיר לכם את מדיניות הסיבוב השני? זה המקום להזכיר את 8 מנדטים שזכה בהם אז.

הרצון של הליכוד הוא גם להוציא את האדישים שלא הלכו להצביע, וגם לאלה שמתלבטים, להראות שנתניהו עדיין יכול להקים ממשלה בראשותו. כך מקווים בליכוד להוציא לקלפיות את ה-300,000 מצביעים שלשיטתם לא יצאו להצביע בסיבוב הקודם. אלא שבמצודת זאב שכחו שמדובר במצביעים שלא הצביעו לליכוד בשנים האחרונות, אלא לכחלון או לזהות. הלכה למעשה, עומד כעת נתניהו למבחן ששאלתו המרכזית היא האם יוכל להשיב את הקהל המדובר לביתם הפוליטי לפני מספר שנים.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

בניגוד לליכוד, בכחול לבן כמעט ולא נערכת עבודת שטח ואת מירב המאמצים שלהם הם עושים במדיה. הטעות המרכזית שלהם היא הנגררות הבלתי-פוסקת אחרי היריב נתניהו, שלרגע נראה היה כי הוא זה שמנהל את קמפיין המפלגה. ההחלטות המרכזיות של ‘כחול לבן’ לישורת האחרונה הינן: להציף את הקמפיין המציג את נתניהו כדיקטטור; להשתמש בקמפיין הגעוואלד הידוע, כאשר הפעם הוא יופנה למפלגת העבודה; עבודה מאסיבית במדיה, כאשר על כל פיפס קטן של הליכוד מיד תהיה תגובה; לחזור להשתמש בקוקפיט כדי לכסות על עילגותו של גנץ.

הבעיה הגדולה של כחול לבן נעוצה בכך שהתמקדות הקמפיין בזעקות הגעוואלד תרחיק את הפוקוס מהגדלת הגוש. בכך הם מגדילים למעשה את גוש הימין. בעוד נתניהו שינה אסטרטגיה לכיוון מעודד של “הניצחון כבר כאן”, בחר גנץ דווקא בשיטת הגעוולד הנדושה שהמציא נתניהו הממולח. משל לחברת ענק שיצרה דגם חדשני ומכרה את הפטנט הישן והלא רלוונטי לעידן העכשווי לחברה מתחרה. אבל בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, אי אפשר לדעת – או שהימין הרך ישוב לחיקו של נתניהו בשל צידוד במנצח, או לחילופין הם ייענו לזעקות השבר של הקוקפיט משמאל. סליחה, מרכז.

האם מערכת הבחירות הנוכחית כולה היא רק הקדימון למערכת בחירות רביעיות? כמעט כל מי שתעצרו ברחוב יענה בחיוב. עם זאת, במידה והמגמה בסקרים האחרונים תימשך ואף תקבל ביטוי בקלפי, הסיכויים לכך נמוכים משמעותית. גם גוש ימין של 58 או 59 מנדטים עשוי להביא לכך שבכחול לבן יחליטו שבחירות רביעיות הן הימור גדול עבורם והם יתקפלו לממשלת אחדות עם הליכוד והחרדים, על בסיס המתווה של נתניהו. אופציה אחרת היא שאורלי לוי, עמיר פרץ, יועז הנדל וצבי האוזר, כל אחד לחוד או כולם ביחד, יבחרו לערוק לצד המנצח. האופציה השלישית ובעלת הסיכויים הנמוכים ביותר להתממש, היא פרישה של גנץ או נתניהו מהמירוץ בשל לחץ ציבורי.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

כל הגדולים במחרוזת אחת: סקולען!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל