איש. חסיד. היה.
המסע אל העבר היהודי-חסידי-ציוני של אוקראינה

WhatsApp Image 2020-02-06 at 10.09.53

 חברת 'בעקבות' לוקחת אתכם למסע בערבות אוקראינה בערש החסידות, עולם התרבות והספרות היהודית ואתרי החורבן וההרג של יהדות אוקראינה

המסע ‘איש. חסיד. היה.’ של חברת ‘בעקבות’ הינו מסע היסטורי ייחודי. המסע בנוי על ארבעה אדנים. האדן הראשון הוא העולם היהודי שפעל באוקראינה עוד בטרם הייתה זו מדינה עצמאית. האדן השני הוא תנועת החסידות שהחלה את פעילותה בעיירות ובכפרים של אוקראינה. האדן השלישי הוא הפעילות הציוניות והמשכילית שהייתה באוקראינה והאדן הרביעי הוא שואת יהודי אוקראינה שהיו לה מאפיינים רצחניים אחרים משואת יהודי פולין והונגריה למשל. 

את המסע מוביל הרב אברהם קריגר, יו”ר ‘שם עולם’, שמספר על הצדדים הפחות מוכרים שנחשפים אליהם במהלך המסע: “האופי הייחודי של המסע הוא השילוב של כמה וכמה תחומים. ראשית אנחנו מבקשים להכיר את העם היהודי כפי שחי באוקראינה במשך מאות בשנים. שנית, הסיור הוא הזדמנות להכיר וללמוד על תנועת החסידות כתנועה חברתית שהחלה לפעול בערבות אוקראינה טרם התפשטה לרחבי העולם. שלישית, אנחנו מעמיקים במשנתם והגותם של גדולי החסידות שחיו באתרים הללו כמו הבעל שם טוב, רבי נחמן מברסלב ועוד. לתוך הסיפור הזה אנחנו אורגים את עולם התרבות וההשכלה, הספרות והציונות של אוקראינה שפעל ותסס בעיקר באודסה אבל לא רק. 

,,,,,nnnnuuuubbbbvvvvv

“בהיבט של השואה אנחנו ב’שם עולם’ מביאים במסגרת המסע את הסיפור המרתק של אתרי הוצאה להורג של יהודים, שחלקם נחשפו רק אודות למחקרים של המכון שלנו.

“צריך לזכור”, מדגיש הרב קריגר, “שהשלטון הקומוניסטי ביקש למחוק כל זכר לאתרים של הרג יהודי. מבחינת השלטון כל אלו שנהרגו בידי הנאצים שווים. במהלך השנים חשפנו מספר אתרים שחלקם רק קבוצות שלנו פוקדות והם מלמדים אותנו על החורבן הנורא של אותן קהילות. יש לציין כי באזורים אחרים באוקראינה ההרג היה במרכזי כינוס וגם לשם אנחנו מגיעים במסגרת המסע שלנו’. 

“המטרה של המסע”, מסכם הרב קריגר, “לחבר את כל הקשרים התרבותיים והגיאוגרפיים הפזורים על פני מרחב של חבל ארץ גדול שבו חיו ופרחו קהילות יהודיות רבות לפני השואה”. 

רוצים לחוות מסע תוכן עם עומק אחר? לחצו כאן והצטרפו אלינו

חרף העובדה שמדובר במסע חובק אתרים רבים וערים ועיירות המשתרעות על פני מרחב גיאוגרפי עצום, מצליחים ב’בעקבות’ לבנות את המסע באופן שלא יכביד על המשתתפים בנסיעות ארוכות. כך למשל במסגרת המסע נכללת טיסה פנימית שנועדה לקצר את משך הנסיעה מאזור לאזור.

הייחודיות של ‘בעקבות’ במענה הלוגיסטי בא לידי ביטוי גם ובעיקר במסע הזה. למרות שמדובר בשורה ארוכה של מקומות ואתרים, המשתתפים מקבלים את המענה הלוגיסטי האופטימלי של נוחות ומזון וכל יתר הפינוקים האפשריים שהופכים את החוויה לשילוב מדהים של חומר ורוח.

לוחצים כאן ויוצאים למסע בעקבות העבר שיותיר בכם רושם עמוק לעתיד>>>

מעוניינים להצטרף למסע? השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל