אח בבית מרקחת | צילום: Roman Zaiets, שאטרסטוק

בשורה למאות אלפי חולים: אושר תקציב הבריאות לשנת 2020 • בפנים: חולי לב, סכרת, סרטן, עיוורים, חצבת ועוד • ליצמן: “איני מתערב בנעשה בסל ומשאיר את ההחלטות לחברי הוועדה”

בתום איחור של שבועיים ימים, וכארבעה חודשים וחצי מאז התחילה את עבודה, סיימה ביום שישי האחרון הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2020 את דיוניה, והמלצותיה הוגשו לשר הבריאות יעקב ליצמן . בין היתר המליצה הוועדה על 141 תרופות וטכנולוגיות שישולבו בסל הבריאות, בהם טיפולים עבור מעל ל-210 אלף איש בעלות כוללת של 500 מיליון ש”ח .

כזכור, הוועדה החלה את הדיונים בסל התרופות כשהעתיד לוטה בערפל בכל הנוגע למסגרת התקציב. זאת מאחר ומערכות הבחירות שטרם הסתיימו, מנעו הקמת ממשלה ויחד איתה את המנוחה והנחלה. על אף שהובטח לוועדה כי סכום התקציב יגיע ל- 750 מיליון שקלים לשנת 2020, הוועדה התייחסה כאילו יש להם תקציב של 500 מיליון שקלים, כפי שהיה עד כה, שכן אי אפשר להיערך לקיום ההבטחות.

בין התרופות והטכנולוגיות הבולטות שנכנסו השנה לסל:

 • טיפולים מתקדמים לחולי סוכרת: טכנולוגית פלאש לניטור סוכר לילדים עם סוכרת סוג 1, מד ניטור סוכר רציף למבוגרים עם סוכרת סוג 1 ותרופות מתקדמות מקבוצת SGLT2 לחולי סוכרת סוג 2 עם פגיעה כלייתית.
 • חיסונים למניעת התפרצות חצבת (חיסוני חצבת, חזרת ואדמת) למבוגרים.
 • חיסונים חדשים למניעת סרטן צוואר הרחם ל-תשע זני נגיף הפפילומה (במקום ארבעה זנים בחיסון כיום) לנערות ונערים בכיתות ח’.
 • טיפול גנטי פורץ דרך למניעת עיוורון.
 • בדיקות פרופיל מולקולארי מקיף המאפשרות טיפול תרופתי מותאם אישית לחולי סרטן ריאה מסוג NSCLC.
 • בדיקות סקר לכלל הילודים לאבחון מחלת דושן.
 • טיפול פורץ דרך בפסטולות מורכבות לחולי קרוהן.
 • טיפול באמצעות קסדה בשדות חשמליים לחולי סרטן המוח (אופטיון).
 • הרחבת הסקר לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם לנשים כבר החל מגיל 25 עד 55 (כיום מגיל 33).
 • תרופות רבות לחולי סרטן, ובכללן תרופות ביולוגיות ואימונותרפיה, לרבות תרופות לסרטן שד, ריאה, עור, ראש-צוואר, בלוטת התריס, מעי גס, שחלה, לוקמיה, לימפומה ולגידולים סרטניים עם איחוי גני מסוג NTRK וארגון מחדש של סדר הטיפולים החדשניים לחולי סרטן כליה גרורתי.
 • תרופות חדשות למניעת מחלות לב ושבץ מוחי לחולים שונים בסיכון, לרבות תרופות חדשניות להורדת כולסטרול בהתוויות מסוימות.
 • טיפולים חדשים למחלות ריאה – אסתמה אאוזנופילית קשה, פיברוזיס ריאתי ו-COPD, וכן לפסוריאזיס, טרשת נפוצה , HIV, פיברוזיס ריאתי, COPD, פקקת ורידים ודלקת מפרקים שגרונתית.
 • בדיקות סקר לנשים אשכנזיות למוטציות בגנים BRCA1 ו -BRCA2 שמעלות את הסיכון לסרטן השד והשחלות.
 • מזון רפואי מסוגים שונים לילדים ומבוגרים, לרבות לחולי סרטן בסיכון לתת תזונה.
 • טיפול למניעת הידבקות ב-HIV למבוגרים בסיכון להידבקות.
 • שיקום ריאות למושתלי ריאה ולמועמדים להשתלת ריאה.
 • טיפול פורץ דרך במשאף לדיכאון קליני עמיד לטיפולים הקיימים.
 • תרופות למחלות נדירות: אנגיואדמה תורשתית, ניוון שרירים, תסמונת קושינג, ציסטנוזיס, מחלת CTX של דרכי מרה וכן תרופות ביולוגיות למחלה המטולוגית ITP ללא צורך בכריתת טחול.
 • מחוכים חדשניים לטיפול בילדים עם עקמת מסיבות שונות.
 • השלמת הרפורמה לסיוע במימון מכשירי שמיעה לכלל האוכלוסייה.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

עם פרסום החלטות הוועדה, אמר השר ליצמן כי “מדובר בבשורה ותקווה ממשית לחולים, והישג חשוב למערכת הבריאות. לא היה פשוט לכולנו השנה בתוך האי ודאות הפוליטית שגרמה גם לאי ודאות תקציבית. סל התרופות 2020 כולל בתוכו הישגים דרמטיים לציבור החולים ואני גאה בתוצאה שהגישה הוועדה. כידוע, איני מתערב בנעשה בסל ומשאיר את ההחלטות לחברי הוועדה, אך אני מכיר מקרוב את העבודה הקשה שעשיתם השנה, ואת המשימות הלא פשוטות כלל שעמדו בפניכם, בבואכם להכריע בסוגיות שיש בהן פיקוח נפש ממש. לצערי תקציב הסל אף פעם לא מספיק לכל הצרכים, פעלנו להשיג תקציב ונאבקנו שלא יקוצץ משנה קודמת, ולדעתי יש להוסיף מעל 500 מיליון שקל”.

משה בר סימן טוב מנכ”ל משרד הבריאות אמר: “עוד שנה – עוד סל. זה תמיד נראה בלתי אפשרי לפני, ונס אחרי. אבל הפעם היה פה באמת נס. יש לא מעט בשורות בסל השנה – הרבה מאוד השקעה במניעה ראשונית – מחיסון נגד חצבת למבוגרים ועד בדיקות סקר לדושן וגם מניעת סיבוכים”.

עוד הוסיף כי יש מענה לאוכלוסיות רחבות – בסכרת ובמחלות אחרות. “יש לראשונה מזה שנים רבות תרופה פסיכיאטרית חדשה לדיכאון עמיד. ההרחבה החיונית של הזכאות למכשירי שמיעה שהתאפשרה בזכות הירידה בעלויות. וכמובן – מענה הולם לצרכים האונקולוגיים”.

לדבריו, “יש כלל במסגרת שירות המדינה, והוא שאסור לפרגן בתקופת בחירות. ישראל לא מפורסמת בעמידה בכללים, אך בכלל הזה יש דבקות מעוררת השראה. עד כדי כך שיש כאלה שאומרים שיש ממצאים ארכיאולוגיים שבתקופות בהן ישראל לא הייתה בסבבי בחירות אינסופיים, גם הקפידו על הכלל הזה”.

יו”ר ועדת סל התרופות 2020, פרופ’ זאב רוטשטיין, התייחס אף הוא להחלטת הוועדה ומסר כי “סיום עבודת ועדת הסל 2020, דומה ללידה מכשירנית לאחר הריון בסיכון גבוה. במאמץ על של כל הצוותים ששילבו ידיים, עם צוות משרד הבריאות, אוצר, קופות חולים, אנשי ציבור, הרופאים והאחות שהרכיבו את הוועדה השנה, נולד תינוק די מוצלח שלמרות המצוקה העוברית, יצא כשהוא מכיל את כל מה שניתן היה להטעינו באילוצים הקשים שאפפו את לידתו”.

עוד הוסיף ואמר כי “סל הבריאות 2020, נותן פתרונות להתקדמות הטכנולוגית העכשווית בשטחי רפואה מגוונים במאמץ שכלל השנה גם את חברות הטכנולוגיה והתרופות, נדחסו אל קרביו פתרונות שיסייעו לתושבי מדינת ישראל להירפא ע”י תרופות מתקדמות ומאוד יקרות, לקבל את מיטב השכלולים הטכנולוגיים תוך שאנו זוכרים מצוין את כל מה שהוועדה לא הצליחה לכלול השנה בסל ויכול היה לתת מענה מצוין לצורך הבריאותי של הציבור. מגיע שאפו לצוותים ולחברי הוועדה שעשו הרבה מעבר למצופה מהם בעת הזאת ובראשם לד”ר אסנת לוקסנבורג וצוותה, אשר ניצחו בגאון על מלאכת הוועדה”.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

נוסטלג’יק! MBD, יידל ורדיגר ועמירן דביר

נגיף הקורונה: הקב”ה ציווה ונשמרתם

כל הגדולים במחרוזת אחת: סקולען!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל