אביגדור ליברמן | צילום: Roman Yanushevsky, שאטרסטוק

חשבון הנפש של אדלשטיין הכריח אותו לחרוג בהרבה ממנהגו, פרץ הכין את הקרקע לכישלון ב’יום שאחרי’ וישנו אסטרטג שככל הנראה הצליח לטרפד את קו הקמפיין של ישראל ביתנו • זירה פוליטית // טורו השבועי של יוסי ברגמן ב’בחזית החדשות’

אם לבחון את צעדיו הפוליטיים האחרונים של יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין, נראה שחשבון הנפש ביום שאחרי הפריימריז לראשות הליכוד שינה משמעותית את החלטותיו הפוליטיות.

אדלשטיין, שהיה בין חברי הרשימה הבודדים שלא הביעו תמיכה באף מועמד, לא בנתניהו ולא בסער, מה שהתפרש כתמיכה שקטה במחנה היריב של היו”ר, כנראה חשב שאחוז התמיכה בנתניהו יהיה נמוך יותר והופתע לחלוטין מהתוצאה המוחצת לטובת נתניהו.

זה ההסבר היחיד לאמיצותו במאבק מול כחול לבן לגבי הקמת וועדת הכנסת שתדון בחסינות של נתניהו. מה שלגמרי לא הנישה שהוא רגיל להיות חלק ממנה. מבחינתו של אדלשטיין, לפחות בשלב הנוכחי, עדיף לו להיות מחובר לנתניהו מאשר להיות אהוב על כחול לבן.

זאת, בפרט כשהוא יודע שבמידה ונתניהו יזכה בבחירות הוא לא ישכח לו את הטובה וירצה למנות אותו לנשיא המדינה. או לחילופין, במידה ויפסיד נתניהו בסיבוב השלישי הוא ילך לאבדון יחד עם כל מפלגתו. מה שבוודאות יהפוך את סיכוייו להימנות לנשיא המדינה לאפסיים.

על פרשת דרכים: הצומת שפגשה את פרץ מימין ומשמאל

יו”ר מפלגת העבודה ח”כ פרץ נמצא בדילמה לא פשוטה, כמו שבימין עדיין לא החליטו אם לרוץ ב- 2 מפלגות או עדיף במפלגה אחת, אף שזו מבריחה קולות, אבל מחלישה את הפחד מהאחוז החסימה.

מצד אחד פרץ מעוניין לרוץ עצמאית, כי העם המזרחי שהצביע לו בשלב ב’ לא יצביעו למר”צ. מצד שני, כשאתה נמצא בסקרים קרוב לאחוז החסימה, יש סיכוי גדול שבמציאות תהיה קרוב לאחוז החסימה, אבל מצידה השני.

פרץ לשיטתו טוען, שאין סיכוי ששתי המפלגות לא עוברות, אף לאחר שתיית הקשית מכחול לבן, כמו שראינו בבחירות אפריל, בשונה מבימין שם הימין החדש לא עברו.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

מנגד, טוענות כחול לבן ומר”צ כי אף אחד לא יודע את היקף ההצבעה הצפוי וכי גם באפריל הלכו לפח מעל ל- 300 אלף קול, שעם זה יש סיכוי שהפעם מי שלא תעבור תהיה אחת ממפלגות משמאל.

באמצע השבוע יצאו במפלגת העבודה, בספין כללי, בו הציעו שכלל מפלגות המרכז-שמאל ירוצו בפתק אחד. אם דבר כזה יקרה, נתניהו לא יצטרך לעבוד בכלל אחרי פוסטר אחד של יעלון עם זנדברג. מצביעי המרכז לא ילכו כלל להצביע.

למחרת, בישיבת הסיעה של כחול לבן, שלל גנץ את האפשרות, והצהיר שמפלגת כחול לבן לא תחבור לאף מפלגה.

פרץ מבחינתו, השיג את יעדו בספין – ביטוח לכל צרה שתבוא על מפת המנדטים משמאל. במידה ומרצ או העבודה לא תעבורנה את אחוז החסימה, יוכל האחרון לצעוק לכולם “הזהרתי, אבל גנץ סירב לאיחוד”.

על אף הלחצים מצד גורמים בשמאל, על פניו נראה כי העבודה והמחנה הדמוקרטי ירוצו בנפרד, ולקינוח תרוץ גם ח”כ שפיר לבד, על אף הסקר שפורסם בשבוע שעבר בו היא קיבלה רק 0.00%.

באותה צומת נתקעו השבוע גם מצידה הימני של המפה הפוליטית, שם גם מתחבטים רבות סביב שאלת האיחוד, אלא שבשונה מצידה השמאלית של המפה, בימין נראה כי האיחוד בוא יבוא.

הקמפיין של מפלגתם של בנט ושקד, הימין החדש, מתבסס נגד ליברמן ועל אי פועלו בזמן שכיהן כשר הביטחון, מול תפקודו של בנט.

האם זה יוזמה עצמאית? יכול להיות, אבל נראה שלא. בנט ושקד כנראה הגיעו אחרי הבחירות האחרונות למסקנה שמצביעי ליברמן אוהבים את נתניהו אך לא יצביעו לליכוד, ולכן החליטו לתאם את הקמפיין של הימין החדש נגד ליברמן, תוך שהם מרוויחים גם פגיעה בכוח האלקטורלי של ליברמן וגם מוודאים את התחזקותם אל מעל לאחוז החסימה. כך זה נראה כשהצמד השנוי ביותר בבלפור נדרש לעבודת השטח לטובת בעלה של הגברת הראשונה.

ליברמן אגב, שניסה למקד את עצמו כמפלגת שאינה סקטוריאלית, טועה. קיים סיכוי די גדול שהוא יחזור למצבו הקודם, כשרוב הקמפיין שלו מתבסס על עולי בריה”מ. האם זהו לא טריק של החכי”ם החרדים שגוררים אותו לשם? את זה לא נדע.

בנימה אישית: אני יכול להבין את חלק מהמגזר שלנו שאחרי ההסתה הכבדה נגדם מכיוונו של ליברמן התחילו להשתמש בשפה ליברמנית, של הכללות. אבל האם אנחנו אכן ליברמן? כל פעם אחרי שאנחנו מכלילים, אנחנו צריכים לדמיין את העולה היקר, שלא יודע למה אתה מתנפל עליו. במה הוא אשם שליברמן מכליל ציבורים שלמים?.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

“פתאום כולם נזכרו לטפל בבריאות שלכם!”

פודי’ז! תוספת ירק צבעונית וקופצנית

מאיר צורטקוב בהפקה חובקת עולם • צפו

לצפייה: קובי אריאלי מטריף את הרשת

מלחמות היהודים והבומרנג של ליברמן

פיגוע דריסה: 14 חיילים נפצעו, מתוכם 1 קשה

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

‘אילנא דחיי’ של הרב מרדכי בן דוד

הצצה ראשונה לאלבומו של שרולי ורדיגר

‘מלכות’ ודווידוביץ’ שרים לאדמו”ר מסאטמר

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל