כשצינור הופך למשקפת. ילד חרדי בטבע | צילום: Lerner Vadim, שאטרסטוק

חג הסוכות מביא איתו הזדמנות טובה של קבלת פני העונה הבאה, סתיו, ביציאה אל חיק הטבע, בחיבור עם בני המשפחה, בטיולים, בישיבה על הדשא בפארקים השונים • האם היציאות לטבע הן ‘סתם’ טיול חג? מסתבר שמבחינה מחקרית יש לנו הרבה סיבות לצאת לטבע

השפעת הטבע על המוח

בשנת 2016 ביצעו מדענים מאוניברסיטת סטנפורד, מחקר בו הצליחו לבודד אזור במוח המושפע משהייה בטבע. הם בדקו מה עושה האזור הזה למוח, כשאנחנו טובלים ביערות, דשא ועצים. תוצאות המחקר העידו כי אנשים שהיו באזורי טבע, הראו שיפור במצב נפשי, וברמת הפעילות המוחית בכל הנוגע למחשבות מדכאות. מוביל המחקר, גרגורי ברטמן, אמר כי יציאה לסביבת טבע יכולה להיות דרך כמעט מיידית לשיפור מצב הרוח.

טרם ברור מה בדיוק בטבע מווסת את המנגנון בפעילות המוחית, האם זהו השקט, האם הצבע הירוק, אך בינתיים אפשר פשוט לנצל את המידע גם אם אין מספיק תשובות. כי מי צריך תשובות לשיפור איכות חיים?

תנו לטבע לחדש לכם את האנרגיה

הפסיכולוג סטפן קפלן, מאוניברסיטת מישיגן, החליט לבדוק מה עושה הטבע למצב המנטלי שלנו. הוא לקח אנשים ובדק מה קורה להם כשהם רואים תמונות עירוניות לעומת תמונות טבע, וגילה שחשיפה לתמונות טבע משפרות את המצב המנטלי של האדם. אז אם אתם מרגישים מרוקנים, עייפים, ללא אנרגיה, מותשים ואין לכם חשק לעשות שום דבר, אפילו לא לצאת לטבע, מסתבר כי מספיק שתתחילו להסתכל על תמונות של הטבע וזה כבר ישפר לכם את המצב המנטלי.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

חרדה ודיכאון? צאו לטבע!

מחקר משולב של אוניברסיטאות סטנפורד גילה שטבע יכול להועיל באופן רשמי לאנשים שאובחנו כסובלים מדיכאון וחרדה. המחקר הזה מתווסף לעשרה מחקרים שונים בהם בחנו את השפעת הטבע וראו כיצד השהייה בטבע מעלה ביטחון עצמי ומשפרת את מצב הרוח. אם אתם מרגישים מדוכאים מכל סיבה שהיא, או אפילו מאובחנים, תנו לטבע הבריאה לעזור לכם. הליכה באוויר הצח ובמרחבים פתוחים, מרחבים ירוקים ויערות יפים, פשוט יעלו לכם את רמת האנרגיה.

לא מצליחים להתרכז? 20 דקות בטבע ואתם כמו חדשים

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בדקו את השפעת הטבע על אנשים שיש להם בעיות ריכוז, ועל ילדים שיש להם הפרעות קשב וריכוז. הם גילו, לאחר שעקבו אחרי שלוש קבוצות אנשים שונות, שצעידה באוויר הצח והימצאות במקומות טבע, מעלה את יכולת הריכוז וההתמדה, את יכולת הזיכרון, המיקוד, חדות המחשבה ואיכות העבודה. אנשים שצעדו בטבע במשך 20 דקות הצליחו לאחר מכן להתמקד בעבודות שלא הצליחו בהן קודם.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית הבריאות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

ושוב זאנוויל עם אתגרים מסוכנים על הבמה • צפו

רולי דיקמן בקליפ געגועים על הדור שאינו – “ימים יפים”

חובה צפייה! השלום זכר של כל ענקי הזמר

“אנא בכח”: ראש העיר בדואט עם פרחי הרא”ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

מוישי רוזנברג מבקש: “וקבץ נדחינו”!

אהר’לה סאמט באלבום: אוירא דארץ ישראל

“יעדער זינגט”: דודי קנופלר עם להיט פורימי

“קיימו וקיבלו”: רולי דיקמן מפתיע באידיש

תורה פארשטאנד: גרשי אורי ושרוליק קלצקין

“וישמיענו”: משה קאליש בלחן חדש

ניגון לעלוב: החדש של סאמט, דסקל ומלכות

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

סגירת תפריט

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל